Subiect: Ebola
View Single Post
  #10  
Vechi 17.10.2014, 23:18:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Culmea ca se duc si misionari in Africa,ca sa"stranga mainile celor care mor"!
Apoi se intorc bolnavi in tara lor(vezi Spania) si trebuiesc ingrijiti de altii,care nu pot sa evite si intra in contact cu toate secretiile lor.
Adica eu nu am cu ce sa ajut Africa(cu donatii si ajutoare)doar vreau sa strang mana celor bolnavi apoi sa ma imbolnavesc si eu iar la randul meu pe altii;nu stiu,eu zic ca nu poti ajuta pe altii daca nu te ingrijesti si de tine!Daca iti pui viata in pericol cum ii mai poti ajuta ?
Principala misiune a...misionarilor este in primul rand sa fie alaturi de muribunzi. Si de saraci. Iar cand saracii sunt muribunzi, e chiar un caz care reclama prezenta unui misionar. Oare Domnul nu a ingrijit pe leprosi ? Si, daca da, atunci nu este normal ca preotii Sai sa faca acelasi lucru ? Nu trebuie ei sa Il urmeze pe Domnul, chiar cu riscul acestei vieti vremelnice ?

Misionarul care a ingrijit pe cei care mor de aceasta boala a luat cununa cea nepretuita. Si sper sa vina o zi cand voi putea participa la beatificarea lui. Daca e ceva de care imi pare rau, e aceea ca eu nu am aceeasi nebunie in Cristos, precum a avut sfintia sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote