View Single Post
  #9  
Vechi 11.12.2009, 17:35:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul

Sice ca:
Ci va judeca pe cei saraci intru dreptate si dupa lege va mustra pe sarmanii din tara. Pe cel aprig il va bate cu toiagul gurii Lui si cu suflarea buzelor Lui va omori pe cel fara de lege.

Si apoi:
Atunci lupul va locui laolalta cu mielul si leopardul se va culca langa caprioara;
Am vazut odata o scena cutremuratoare: Se umflase Trotusul foarte mult si luase in cale tot ce gasise. Atunci, am vazut, pe o buturuga, iepure si caine, inspaimantati de moarte, in mijlocul apei. Disperarea si frica de moarte estompeaza orice instinct animalic.
Cat despre "perfectiunea" animalelor intr-ale dragostei materne, nu stiu ce sa spun!... Stiu ca iepuroaicele sau scroafele isi cam mananca puii din cand in cand!...
Ce nu inteleg eu: de ce se da la capu' mortului in cimitir (in anumite locuri din tara) cate o gaina? De ce se obisnuieste ca pentru noaptea de inviere sa se duca un cocos la biserica? Ce se intampla cu vietatile astea pentru care se spune "bogdaproste!"?
In alta ordine de idei pot spune ca imi plac cam toate animalele pamantului, dar nu mai putin decat iubesc omul. Doar ca am vazut "oameni" chinuind ingrozitor cai sau vite, batand pisici sau caini pana la desfigurare, ca sa nu mai spun de faptul ca impusca fara jena si cu mult alai in preajma, animale (in general mistreti sau capriori) pe care-i cara cu jeep-urile la cabanele lor, iar dupa ce zac abandonate prin beciuri, arunca fleici intrate in putrefactie la caini, care nici ei nu prea se inghesuie sa le manance!!! Aici mi se pare ca e vorba despre o intelegere complet eronata a notiunii de stapan peste toate vietatile pamantului!!
Reply With Quote