Subiect: Marea trinitate
View Single Post
  #104  
Vechi 05.05.2019, 18:32:40
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiul este Dumnezeu deplin. In el locuieste plinatatea Dumnezeirii, adica nu doar o parte din ea. Fiul nu este o parte din Dumnezeu. Nici Tatal nu este o parte din Dumnezeu, ci Dumnezeu deplin. La fel, Sf Spirit. Altfel spus, substanta Dumnezeirii este simpla (=necompusa): nu este impartita, ci este comuna celor Trei.



Fiul este cap nu numai al Bisericii, ci cap al intregii creatii vizibile si invizibile (domniile si stapanirile: cinurile ingeresti).



Aici, deviati. Nu scrie nici ca in El se afla toate cele trei ipostasuri, nici prin "Cap" nu se intelege "Tatal".

Sensul este ca "a-L avea pe Cristos" e echivalent cu "a avea Dumnezeirea". Vedem bine, in Ioan cap 14, cum Filip, demult elev al lui Isus, cere sa Il vada pe Tatal. Ce raspunde Domnul in Ioan 14 cu 9 ? Acelasi sens il au si versetele citate din Coloseni.



Dumnezeu Unul, prin cele trei ipostasuri, este nu in alta parte, ci peste tot (omniprezent).



Fiul ne spune asta, in numeroasele situatii in care spune "Tata" si "Fiu". Tatal, la randul Lui, ne spune asta: "Acesta e Fiul meu preaiubit" (Matei 3 cu 17). Dar nu numai noua, ci si intre ei: Tatal ii spune Fiului: "Fiul Meu esti Tu: Eu astazi Te-am nascut". (Fapte 13:33, citand Ps 2).



Corect, aici intuiti bine. Acelasi Dumnezeu care l-a plamadit pe Adam si a suflat viata peste el sufla si Spiritul Sfant vivificant peste Apostoli. Inca o data: opera Creatiei si toata lucrarea cea de dinafara (=ad extra) a lui Dumnezeu nu e lucrarea (doar) a Tatalui, ci lucrarea lui Dumnezeu Unul, adica Tatal, Fiul si Sfantul Spirit. Proiectul, ca si realizarea, apartine Sfintei Treimi, in Sfatul cel Vesnic. Ea, Sfanta Treime, Dumnezeu Unul, a spus "sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea noastra."
Domnul Dragomir dumneavoastra puteți să faceți deosebirea între Cuvântul lui Dumnezeu și Fiul lui Dumnezeu.?
Cuvântul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna, se află în sânul Tatălui, Fiul lui Dumnezeu este Fiul Omului adică are un început. Adică s-a născut. E o mare diferență. Haideți să începem de aici ... ce ziceți?
Reply With Quote