Subiect: Spovedanie
View Single Post
  #7  
Vechi 10.09.2011, 22:32:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loricel Vezi mesajul
Sa-ti iubesti aproapele macar atat cat te iubeste el.
Ma simt vinovata zilnic ca nu pot iubi aproapele asa cum imi arata el ca ma iubeste.
De ce aproapele e asa de sigur ca ma iubeste adevarat? Doar pt.ca nu-mi reproseaza nimic,ca_mi da libertatea de a face ce vreau,ca ma respecta,ca nu vrea sa ma schimbe?
Eu sincer cred ca dragostea de aproape e altceva.Sa-l vad dincolo de aparenta oferita celorlalti,sa-i vad "bubele "pe care el nu le poate vedea,sa simt ca sufletele noastre pot forma un intreg atunci cand comunicam.
Dumnezeu a unit barbatul si femeia "pana cand moartea ne va desparti".Ma intreb daca din dragoste i-mi doresc sa fim uniti si dincolo de moarte.Daca eu ravnesc la RAI ,CE AR INSEMNA EL PENTRU MINE DACA NU MA POT BUCURA DE EL ALATURI DE CEI DRAGI?
DE CE NU POATE APROAPELE SA-MI INTELEAGA IUBIREA?
Trebuie sa il iubesti ca pe tine insuti - asta e porunca - si atata tot,chiar daca nu iti raspunde cu aceeasi moneda. De aceea trebuie sa ne iubim si vrajmasii. Cand e vorba despre taina Cununiei,e altceva. Intr-o uniune, nu sunt numai cei doi,e si Hristos, e iubire in Hristos. Iar masura iubirii e jertfa.

Poate iti vor folosi aceste cuvinte: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81126.html.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote