View Single Post
  #3  
Vechi 01.02.2012, 19:29:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere Mohamed a fost un trimis divin de talia lui Moise insa a avut doar o misune limitata.
Intentia nu a fost sa crestineze acele popoare azi muslmane ci sa creeze o societate teocrata deci independenta de organizarea bisericilor crestine.
Si eu cred ca a urmarit unificarea triburilor arabe si crearea unui stat teocratic. Cum sfera politica si cea religioasa nu puteau fi concepute separat, a impus o credinta monoteista, un „zeu” deasupra tuturor celor 300 de „zei” (idoli) pe care-i aveau arabii la acea data si un model social benefic, urmarind o intelegere superioara in cadrul poporului arab a relatiei cu Dumnezeu si punere in aplicare a legii morale si justitiei divine.

Deasemenea cred ca daca Mahomed ar fi fost un om cult, altfel s-ar fi scris Islamul. Nu te poti lua dupa ce spune un crestin si sa faci generalizari cu privire la religia crestina, ci citesti in cartile lui sacre. Cu toate acestea, a ajuns la un nivel inalt, mergand pe cunoasterea rationala si intuitiva. Traind intr-o lume politeista, a ajuns singur sa constientizeze unicitatea lui Dumnezeu, insa nu si natura lui Iisus, pe care doar a intrezarit-o. Referitor la Iisus a spus ca este „mesagerul lui Dumnezeu, Cuvantul Sau pe care l-a suflat in Maria si un Duh de la El”. Dintre toti profetii, doar pe Iisus l-a definit in maniera asta. Noi spunem ca Duhul lui Dumnezeu insoteste Cuvantul si ii face cunoscuta activitatea Lui. Mahomed n-a putut insa sa inteleaga taina, sa-l recunoasca pe Cuvantul cel vesnic al lui Dumnezeu in omul Iisus Hristos, sa treaca dincolo de cunoasterea rationala care l-a adus aproape de adevar, la cunoasterea suprarationala mistica, n-a facut legatura intre Fiu si Cuvant. De altfel se spune in Coran „ cum sa aiba Dumnezeu un fiu daca n-a avut sotie?”, deci gandea rational.

La vreo doua-trei secole dupa moartea sa, savantii musulmani s-au departat si mai mult de spusele sale, afirmand ca acel Duh ar fi ingerul Gavril (ar.Gibrail) , ceea ce Mahomed n-a afirmat. Nu e de neglijat faptul ca atunci lumea musulmana era in conflict cu cea crestina, fata de care si-a autonomizat crezul. Pentru musulmani Duhul Sfant cu care a fost intarit Iisus, cum apare in Coran, este inger, asa au interpretat invatatii musulmani acele versete, fixand un anumit tipar hermeneutic. Atunci au fost culese si haditurile, care ar fi invatatura lui Mahomed transmisa pe cale orala, ce sunt impregnate si de mentalitatea musulmana din sec. IX, and au fost dealtfel si scrise culegerile de hadituri.

Citat:
Trebuie luata in calcul si profetia lui Mohamed in legatura cu o alta venire supranumita Mahdi (Cel Indrumat) diferita de a lui Iisus si care se va lupta cu fortele negative avind toate puterile lui Allah si care va restaura islamul si il va unifica cu toate religiile aducind pacea si fericirea pe pamint .Insa aceasta profetie nu a fost scrisa si in Coran ci doar in unele Hadiths dupa un secol distanta.- de aceea nu este luata in seama decit de putine ramuri islamice.

Toti musulmanii cred in venirea lui Al Mahdi, doar ca unii dintre ei, musulmanii siiti, l-au identificat in persoana unui imam din sec. X d.Hr spunand ca acesta traieste insa este ocultat pana-n vremurile apocaliptice, numindu-l imamul timpului, in timp ce musulmanii suniti spun ca el nu s-a nascut inca, insa va veni tot atunci. De aceea unii obisnuiesc sa lase pe mormintele unor imami niste scrisori pentru Al Mahdi, care se spune ca ii vegheaza si indruma spiritual, chiar daca e ascuns.

Last edited by ioanna; 02.02.2012 at 08:37:34.
Reply With Quote