View Single Post
  #32  
Vechi 18.09.2014, 14:45:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Prietenii atei, sau anticrestini, printre care si sotul ( desi el nu e ateu, nici chiar intruntotul anticrestin, doar anti-biserica), sugereaza ca daca nu mai avem loc in biserici, sa ne reunim si sa ne rugam in aer liber, pe stadioane, in parcuri, pe camp, etc...( doar si Mantuitorul a predicat sub cerul liber, nu ?)


Pana la urma m-am mai gandit si, desi nici el n-a fost de acord cu mine, pt ca nu cunoaste ai intelege rolul bisericii, mi-am dat seama ca ce am spus ieri dincoli n-a fostbo blasfemie chiar asa mare.... pana la urma si biserica, prin Mantuitorul si prin slujitorii lui purtatori de har, realizeaza o curatire a noastra de pacate, o primenire fara de care mantuirea nu ar fi posibila ..asa cum in baie ne curatim trupurile, in biserica, la spovedanie mai ales, ne curatim sufletele.. ( defapt asta a si prefigurat Mantuitorul cand a spalat picioarele ucenicilor),.si cred io ca pana la urma ce aud si vad Dumnezeu si preotii lui de la noi, la aceasta sfanta taina, ar putea fi mult mai scarbos si dezgustator decat toata murdaria si intinaciunea trupurilor.....
( deci, concluzia la care " sar", pana la urma ne trebuie si "Catedrala Mantuirii", pt curatirea sufletelor; desigur o putem face si sub cerul liber, asa cum si baia o putem face in aceleasi conditii, insa e preferabil pevreme mai calduroasa :)...

Last edited by fallen; 18.09.2014 at 15:01:11.
Reply With Quote