View Single Post
  #379  
Vechi 24.03.2010, 23:29:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albert.smith Vezi mesajul
Iubirea de Adevar trebuie pusa mai presus decat iubirea fata de oameni, Fani, altfel am ajunge cu totii sa traim intr-o cumplita minciuna de la care nu ar mai exista cale de intoarcere.
In postul adresat Sophiei (si nu tie) am exprimat un adevar al Bisericilor Ortodoxe Locale: Sfintii Parinti ai Sinoadelor Pan-Ortodoxe Locale de la 1583, 1593 si restul celor mentionate au pus sub anathema pe oricine ar modifica Sfanta Traditie in ce priveste atat tinerea sarbatorilor cu data fixa (ceea ce BOR incalca din plin, tinaqndu-le cu 13 zile mai inainte decat ar fi cazul) dar si a celor cu data variabila (raportata la data Sfintelor Pasti).
Cum BOR tine sarbatorile cu data fixa cu 13 zile inaqinte de data la care ne-au aratat Sfintii Parinti ca ar trebui tinute, desigur ca se gaseste sub anathemele mentionate. Oricum nu va mai trece mult si va sarbatori si Sfintele Pasti (impreuna cu sarbatorile cu data variabila) in aceleasi zile impreuna cu ereticii (pe care preanefericitul Daniel ii numeste "fratii" lui, ai BOR si ai tuturor ortodocsilor din BOR) catolici, protestanti, anglicani si neoprotestanti. Ba chiar ii va numi si pe pagani fratii lui si prin extensie ai intregii BOR.
Atunci despre ce fel de ortodoxie va mai putea fi vorba in ograda preanefericitului Daniel Ciobotea? Raspunde, draga Fani71, daca te simti in stare...
Despre calendar refuz sa discut, este o discutie infructuasa din start, si oricum nu este vorba de asta aici.

Iubirea de Adevar este mai presus de iuvbirea de semeni? Eu altceva am retinut din Evanghelie. Porunca cea mai mare este iubirea de Dumnezeu si de aproape.
Nu se vorbeste aici de ceva abstract, 'adevar'.
Se spune in alta parte ca Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata. Da, in sensul asta iubirea de Adevar ca nume dumnezeiesc este mai presus, insa iubirea de Dumnezeu trebuie sa se oglindeasca in iubirea de aproape. Una fara alta nu se poate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote