View Single Post
  #5  
Vechi 26.08.2013, 03:58:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Nu stiu daca este sau nu o practica neortodoxa bocitoarea, insa mie mi se pare tare urat. De ce sa platesc pe cineva sa imi planga mortu' chiar nu inteleg chestia asta, adica daca omul simte ca trebuie sa planga sa o faca. Ce-mi puteti spune despre acest obicei?
Probabil este un obicei păgân, dar, fiind puternic înrădăcinat în tradiția locală, nu este abandonat deoarece în decursul timpului și-a dovedit eficiența și cred că niciun preot nu ar condiționa serviciul religios de renunțarea la obicei pentru că toate sunt făcute la înmormântare pentru o trecere cât mai ușoară a sufletului celui decedat spre lumea cealaltă, pentru binecuvântarea sufletului plecat și a celor rămase deopotrivă.

Nu este vorba de a imita plânsul, ci de a cânta despărțirea, de a petrece sufletul plecat, de a înșira cuvinte laudative despre trecerea lui pe pământ și folosul lăsat celor rămași, iar pentru asta se cuvine înțelegere.

În unele locuri(regiuni) se spune bocit, în altele se spune priveghi; dar acestea peste tot inseamnă binecuvântare.

Last edited by Demetrius; 26.08.2013 at 04:55:17.
Reply With Quote