View Single Post
  #1  
Vechi 09.06.2012, 21:10:32
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit O rugaminte si multe intrebari

O Doamne, speram sa nu fiu nevoita sa postez vreodata pe topicul acesta, legat de inmormantare.... il vedeam pe forum, dar il evitam mereu, mintandu-ma singura ca 'nu, nu acum, nu e cazul, te rog, Doamne, nu lasa sa se intample asta'. Din nefericire, a sosit si ...

...si clipa in care bunica mea draga (Constanța) e pe patul de moarte. Va rog, va implor, pomeniti-o in rugaciunile voastre, rugati-va pentru sufletul ei!

Dupa cateva zile de terapie intensiva si dupa ce medicii au zis ca nu prea se mai poate face nimic, am decis s-o luam acasa, ca sa nu moara prin spital. Am externat-o miercuri seara, joi a fost cat de cat coerenta, iar vineri dimineata, ultimele ei cuvinte au fost 'sa vina si ea' (a intrebat-o mama daca sa ma cheme si pe mine). Cand i-a spus bunicul ca urmeaza sa vina preotul s-o impartaseasca, s-a produs ...de fapt nu stiu ce s-a produs, probabil ce citisem in scrierile Pr Cleopa, ca se 'leaga limba' in ceasul mortii. Din momentul acela, de cand a auzit ca vine preotul, nu a mai vorbit deloc-deloc, se uita intr-un punct fix in tavan (ca si cum ar fi vazut ceva/cineva) si tacea. Preotul a venit, n-a spovedit-o pentru ca nu se putea, in schimb a impartasit-o de doua ori. Nu stiu de ce, sa fie pentru ca s-o fi varsat putin din continutul linguritei sau pentru ca asa se da...in ceasul final? Poate stie cineva vreo explicatie pentru asta. De asemenea, i-a citit mai multe rugaciuni ca de obicei si a zis, in legatura cu ea, ca 'nu mai e cale de intoarcere'. Sa fie adevarat ce citisem, ca preotii isi pot da seama de soarta bolnavilor in functie de frimitura de anafura din lingurita, daca pluteste sau nu? Si alta intrebare: daca bunica nu mai era constienta (adica avea ochii fixati intr-un punct fix, dar nu intelegea nimic din ce spuneam,nu coopera), Sf Impartasanie a fost valida sau nu? Stiam ca trebuie si 'acordul' bolnavului pentru aceasta Sfanta Taine, dar in conditiile de fata...nu stiu. Pentru slujbele de pomenire ce vor urma, se va trece ca 'nespovedita, impartasita' ?

Momentan situatia e critica, s-a inrautatit si ne asteptam la ce e mai rau. Nu stiu cum sa ajut, efectiv nu stiu. I-am citit Paraclisul Maicii Domnului (si a avut cateva reactii) si Acoperamantul Maicii Domnului, i-am dat cu ulei de la candela Sf Nectarie, am aprins candela in camera unde sta. Ce pot face mai mult de atat? Stam la capataiul ei, mereu e in preajma cel putin un membru al familiei. Numai ca nu sunt prea cooperanti in cele religioase, pana acum doar unchiul a propus sa aduca o maica stareta+un preot de la o manastire, sa-i citeasca rugaciuni. Sa insist asupra initiativei? Daca totusi nu vor sa faca asta, ce rugaciuni/acatiste sa-i citesc? Uneori parca se lupta cu ceva/cineva, are zvacniri necontrolate ale mainilor/picioarelor, fixeaza privirea in tavan, parca ar vedea duhuri necurate...

Alte intrebari:
- Daca ati avut decese in familie, iar unul din membrii familiei a avut probleme cardiace severe (in cazul meu,bunicul), cum ati facut fata situatiei? I s-au administrat calmante, ati chemat ambulanta? A participat la funeralii sau socul ar fi fost prea mare?

- Cum e cu cele 40 de Liturghii? Trebuie dat pomelnicul la o manastire, incepand cu ce zi, imediat dupa slujba inmormantarii? Ce semnificatie au ?

- Care sunt detaliile slujbei inmormantarii? Mi-e frica de posibilitatea de a uita ceva important, ca de exemplu icoana care i se pune pe piept sau altceva.

- La priveghi, la capela unde o vor duce, va trebui sa stea cineva in permanenta acolo? Daca da, se se citeasca rugaciuni la capataiul ei? Mi-a zis cineva ca s-ar incuia capela in timpul noptii, deci n-am mai avea acces niciunul din familie...

- Ce lucruri sunt interzise si ce nu? Auzisem o gramada de superstitii, obiceiuri locale, etc etc si nu stiu daca vreunul din ele este valid



Scuzati-mi incoerenta in exprimare si lipsa de informare, dar sunt tare tulburata. Totusi vreau sa va multumesc pentru rabdarea citirii topicului si mai ales pentru orice sfat, idee, informatie, rugaciune care ar putea fi folositoare.

PS: PRETUITI-VA SI IUBITI-VA PARINTII, BUNICII, UNCHII, ORICE PERSOANA DRAGA VOUA. NU STITI NICIODATA CAND VA VENI CEASUL CEL RAU SI ORICE REGRET VA FI TARDIV, IAR DUREREA, DE NESUPORTAT. PRETUITI-I SI IUBITI-I ACUM, CAT NU E PREA TARZIU ! NU MAI AMANATI !
Dumnezeu sa ne ocroteasca pe toti...
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote