View Single Post
  #3  
Vechi 18.09.2021, 00:13:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului.
Sunt probleme mari pentru că te-ai confruntat pentru primele dăți cu ele, alții au supraviețuit la multe naufragii și furtuni spirituale și nu sunt ușor impresionabili, de aceea primul lucru e să te calmezi, să o iei pe etape că vor mai urma multe ispite cât trăiești.

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El.
Nu poți menține mereu aceeași cadență duhovnicească, grijile vieții și neprevăzutele ne fac să mai scădem dar important e să avem o medie duhovnicească înaltă când tragem linie fapte bune - scăderi.

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi.
Nu e de râs de patimi, gândește-te că Hristos era o rană zdrobită, o carne vie sângerândă pe cruce, îi intrau spinii din coroană în carne până la sânge, era bătut, tocat și flagelat, o imagine care inspiră milă.

Maica Domnului era o femeie inteligentă tocmai pentru că știa să scoată ce e mai bun din Iisus, l-a pus mereu într-o lumină pozitivă chiar și la prima minune săvârșită la Nunta din Cana Galilei a știut cât să vorbească și cum și a avut un cuvânt convingător.

Feministele distrug potențialul din bărbați și sunt mereu într-o stare conflictuală cu bărbatul, lucru care nu e aducător de liniște, ci doar de nemulțumire și neîmplinire în viața de familie.
Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Uneori experimentezi o părăsire totală până să ai parte de o umplere cu Har și de bucuria duhovnicească care e peste bucuriile simțurilor.

Ești măritată sau te-ai gândit la măritiș ?

În cine ai un sprijin duhovnic părinți etc ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote