View Single Post
  #25  
Vechi 06.10.2021, 15:18:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Sunt absolut convins ca în ceea ce privește gruparea de la Pucioasa este vorba de un caz standard de manual de sectologie, fără nimic deosebit de alte cazuri similare din istorie. Mai mult decât atât, este doar o reeditare periferica și cu slaba semnificație a unor mișcări sectare mult mai ample din trecutul creștinismului. În rest fiecare are dreptul sa își aleagă propria iluzie, cu toate consecințele de rigoare.
Vezi, asta va uneste, siguranta si certitudinea in minciuna, toti strigati exact ca acum 2000 de ani de la cel mai mare pana la cel mai mic: eretici, secta, belzebul le vorbeste sau omul nascoceste predici.

Nu ma credeti cand va zic ca Domnul Iisus Hristos-Cuvantul Duhovnicesc graieste peste pamant vestindu-se intru venirea Sa exact deasupra Cetatii de la Pucioasa? Nu ma credeti.

Io mi-am facut datoria sa va zic, sa va marturisesc, sa va informez.

Spui ca esti convins. Cine te-a convins? Cum anume te-ai convins?

Eu iata sunt mult mai convins ca tine ca adevarul este exact invers decat esti tu convins despre NIP.

Cum crezi tu deci ca am ajuns eu sa fiu convins intrun fel si tu exact invers? Ce crezi ca am diferit decat tine? Cum crezi ca am ajuns sa fiu atat de convins? De ce tu si altii nu puteti, nu vreti, nu va pasa sau va e cumplit de frica? Nu vreti sa va periclitati mantuirea? Asta e argumentul pentru care bagati capul in nisip ca sa nu vedeti, sa nu auziti, sa nu cititi, sa nu stiti, sa nu credeti? Chiar credeti ca stadiul de rama cu coloana vertebrala de carpa va va face vrednici de Imparatia Cerurilor?

Nu pricepeti ca ascultati de neascultarea si de necredinta mai marilor vostrii numind asta precum? Pai a poruncit Domnul sa nu faceti ce fac fariseii si ipocritii si sa fiti urmatorii mei (sf. Pavel) in ceea ce si eu sunt urmator Lui Hristos. Voi urmati pastorii care duc turma in prapastie? Voi urmati neascultarea si necredinta mai marilor vostrii? Voi impliniti canonul de a nu citi carti eretice si a nu va ruga impreuna cu ereticii sau sectantii in timp ce v-ati unit si corcit si amestecat cu toate crestinismele si credintele si paganismele lumii si ale iadului? Cum puteti sa veniti cu argumente din astea ipocrite la maxim?

Daca vreti sa aveti o parere sau o convingere atunci informati-va, studiati, cercetati, cititi, ganditi si ”judecati” si voi cu mintea voastra, intelegeti si poate poate veti putea darama zidul si prapastia pe care cel rau a muncit-o ca sa-si bata joc de voi atat de sinistru.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.10.2021 at 15:21:44.