View Single Post
  #10  
Vechi 27.08.2021, 22:49:46
VidoveczAndrei VidoveczAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2016
Locație: UK
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cred ca nu ai inteles nici ce am scris si nici cu cine vorbesti.

Ti se pare ca nu sunt ortodox?

Ti se pare ca la ortodoxie m-am referit cand am vorbit de cartile mortilor?

Te rog sa-ti reanalizezi mesajele. Te rog sa-ti reconsideri parerile si raspunsurile caci dai impresia ca nu stii citi romaneste.

Sunt ortodox si vorbeam de cartile lumii si te intrebam ce rost are sa le citesti pe alea. Tu ai inversat sensul mesajului din textul scris de mine si ai raspuns stupefiant de parca ti-as fi recomandat sa lepezi ortodoxia. DE CE ai inteles pe dos? De ce mi te adresezi de parca ti-as fi scris altceva decat ti-am scris?
Imi cer scuze ca m-am pripit. Am crezut ca esti un sectar, caci mai mult ei vorbesc asa de Sfintii lui Dumnezeu. Cateodata ma irita cuvintele lor despre Sfintii lui Dumnezeu. Imi cer scuze. Pot sa spun ca nu m-am bazat pe cartile cele aducatoare de moarte. Insa majoritate din autori folosesc in carti ortodoxe, precum talcuiri la Sfanta Scriptura. Mereu m-au pus in difficultate. Am vazut ca e scris Ortodox in partea dreapta, dar am avut o mica indoiala cu mesagele tale. Imi cer scuze din nou.

Am nu mai carti Ortodoxe: talcuiri la Sfanta Scriptura cu Sfintii Parinti, am carti ale Sfantului Ioan Gura de Aur, Sfantul Vasile cel Mare, Scara, am o gramada de carti ortodoxe cu Sfinti Parinti. Insa in unele carti la talcuri se folosesc Origen si alti scriitori crestini, si drept aceea, m-au pus in dileme. Ma gandeam, de ce se folosesc Origen si ceilalati scriitori bisericesti care au fost anatemizati. Acum incerc sa vad cum sa procedez, caci mereu am scris in agende scrieri Sfintilor Parinti, si nu stiu daca bine sa folosesc si cea al lui Origen si ceilalti scriitori bisericesti ca el: Tertullian, sau Clement Alexandrinul. Nu teolog, dar e greu sa sa nu pot folosi ceva, ce e folosit in carti.

Incerc sa caut solutii, daca sa ma folosesc de ele.
Reply With Quote