View Single Post
  #232  
Vechi 01.02.2016, 20:18:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
iconomia se aplica doar in cazuri speciale. spre exemplu nu este sursa de apa, iar botezul trebuie facut neaparat.
Acela este doar un caz, iconomia se aplica si in cazul botezului si a altor Sfinte Taine. Am dat de mult eori citate, cred ca am dat si la acel subiect. Sinoadele ecumenice spun despre iconomia aplicata diferitelor grupari rupte de biserica. Daca arienii erau doar Mirunsi (atentie, erau arienii care nu fusesera botezati in cadrul Bisericii, ci de arieni), iar in arianism nici macar nu se recunoaste Sfanta Treime. Regula era ca botezului care este facut ca forma in numele Sfintei Treimi sa i se aplice iconomia, chiar daca arienii nu credeau in divinitatea Fiului.
Deci e la latitudinea episcopului sau tarii respective, daca aplica iconomia sau acrivia la cei ce vin la ortodoxie din alte culte. De exemplu greco-catolicii nu au fost botezati cand au revenit la ortodoxie. Iar preotii nu au fost hirotoniti, s-a aplicat iconomia si asupra preotiei.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Legat de iconomie si ce stie Par. Petru Pruteanu, eu zic sa nu fim ingamfati si sa afirmam despre un doctor in liturgica ca nu stie ce este aceea iconomie.
Ar fi mai grav daca stie si o neaga in mod deliberat. Parintele Pruteanu am vazut ca spune mai multe lucruri gresite, bazate pe ideea intoarcerii la origini si eliminarii influentelor gresite, prezenta la mai multi teologi din vest. Dar Biserica nu este in greseala si nu greseste, mai ales atatea sute de ani. Eu merg intotdeauna pe mana Bisericii.