View Single Post
  #238  
Vechi 03.02.2016, 00:42:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Catalin, nu ti-am pus intrebarile in mod intamplator sau ca sa te simti obligat sa imi raspunzi, ci pentru ca doream sa facem niste distinctii utile, eventual, ca baza de discutie.
Desigur, dar spuneam si data trecuta ca nu prea vad legatura cu ceea ce discutam. In Vechiul Testament harul nu se pogorase, deci omul nu conclucra cu harul ca in cazul botezului.
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
M-as fi bucurat sa reflectezi un pic, nu sa te refugiezi in citate cam fara legatura cu intrebarile. Doream sa dezbatem, largind un pic cadrul, iar nu sa facem schimb de citate si de nume de autori...
Invatatura ortodoxa este deja stabilita, se bazeaza pe revelatia data si talcuita de sfinti. Noi nu avem nevoie sa o talcuim noi sau sa o reinterpretam, asta fac protestantii, care nu au o traditie si fiecare interpreteaza cum poate. Chiar ieri a dat Adrian un link catre un site protestant unde autorul spunea ca si protestantii ar trebui sa tina mai degraba seama de traditie si interpretarea de 2000 de ani, in loc sa interpreteze fiecare cum se pricepe, cum se intampla in protestantism (mai exact neoprotestantism). In toate mesajele mele am incercat doar sa redau care e invatatura ortodoxa, si nu sa talcuiesc eu, de aceea dau intotdeauna citate. Niciodata n-o sa pot intelege mai bine decat invatatura Bisericii.
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dupa cum inteleg eu ca pui problema, insa, ar reiesi ca atunci cand Dumnezeu "lasa" harul peste/in om, aceasta se intampla ca un fel de imprimare pe o placa mecanica. Dar omul este viu si unic!
De fapt chiar in mesajul anterior am spus exact ce spui si tu. In ortodoxie este colaborarea omului cu harul, doar in protestantism este harul irezistibil. Dar catehismul explica simplu si clar aceste lucruri si cum colaboreaza vointa omului cu harul: http://catehism.ortodoxiatinerilor.ro/?p=366
Citez "Desi harul e de neaparata trebuinta pentru mantuirea noastra, totusi el nu ne poate mantui singur. Noi nu suntem niste busteni, sau niste pietre cu care face Dumnezeu ce voieste. Daca harul ar lucra singur, ar insemna ca ne duce fara voie la mantuire. In acest caz, daca unii nu se mantuiesc, aceasta n-ar fi din pricina lor, ci a harului care nu-i sileste."
"Harul Mantuitor este unul singur si el se da tuturor. Dar, dupa trebuinta sau insusirea naturala a omului si dupa puterea lui de a primi, harul implineste, pe langa lucrarea de mantuire, – sau tocmai intrucat o implineste pe aceea, – si acea trebuinta a fiecaruia si sporeste insusirea pe care o are un om sau altul. Harul e o bogatie nesfarsita de lumina si de putere dumnezeiasca, din care primeste fiecare cat poate."
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
In consecinta, atribuirea statutului de sfant se cuvine sa vina ca raspuns al Duhului (Duhul Adevarului) catre om, iar nu de jos in sus prin rationamente omenesti.
Tocmai de asta e nevoie de cercetarea duhurilor. Pentru ca si ingerii cazuti dau raspunsuri catre om, ca sa insele. Si ingerii cazuti incearca sa faca minuni, ca sa para ca sunt divine. Asta inseamna cercetarea duhurilor. Dar Biserica ia totul in calcul in cazul canonizarii, nu trebuie sa se pronunte neaparat oamenii. Problema e ca oamenii nu asteapta canonizarea si deja se inchina. Adica trebuie sa ia deja decizia inainte de hotararea Bisericii, trebuie sa cerceteze ei. Sa luam cazul Medjugorje. Ce se intampla daca acolo sunt aparitii ale ingerilor cazuti care apar ca fiinte divine (cum au ei obiceiul sa apara) si credincioisii se duc acolo sa se inchine. Vor capata o influenta oarecare din partea celor duhuri. Deci trebuie sa cerceteze duhurile inainte, daca o fac pentru ceva ce inca nu este hotarat de Biserica.