View Single Post
  #7  
Vechi 12.02.2020, 23:21:06
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Referitor la Părintele Calistrat Č™i alČ›i învăČ›ători....

In ultimul timp el este cam cel mai mare "influencer", să zic aČ™a din zona ortodoxă românească.Mai este bineînČ›eles "stand-uperul" Necula,el fiind mai pe zona tineret,Č™i în zona academică apare Č™i părintele Tofana,care mi-a fost profesor vreo 2 ani,un om pe stil mai nemČ›esc.Acuma normal că sunt mulČ›i preoČ›i cu capacitate de a schimba omul, atât prin predici,mod de viaČ›ă,har etc.Avem deasemenea Č™i pe pastorul Pustan,care activează în zona neoprotestanta.Printr-un singur click avem acces la cam orice literatura "ziditoare" de la filocalie la Coran sau Confesiunile lui Augustin.Cu putini bani ajungem oricând la Ierusalim ,Athos sau Piramide.Nu ne opreČ™te nimeni sa credem în Iisus sau sa defilăm la parada lgtb.Practic trăim niČ™te vremuri de libertate Č™i acces,de abundenČ›ă Č™i pace.Atata că conducerea centralizată a lumii mai împrăČ™tie care un virus mai declanČ™ează sau permite cate o calamitate Č™i imediat ne va microcipa.Dar noi suntem goi Č™i slabi.Incapabili Č™i mici de tot.Coplesiti Č™i fricoČ™i.Ne vindem Č™i iar ne cumpărăm neputând ieČ™i din acest cerc ce se tot strânge,in care ameČ›iČ›i cum suntem tot cerem inconČ™tienti drogul care ne tine adormiČ›i,fiindu-ne atât de frică de momentul când va veni Cineva sa ne trezească.
Suntem goi si slabi , dar noi avem posibilitatea de a intelege lucrurile care ni se intampla. Dar daca noi in loc sa ne uitam la Par Calistrat, ne uitam la te miri ce influenceri jalnici , sau mai bine zis ultrajalnici , nu avem cum sa ne schimbam cugetul in bine. M-am uitat la cativa influenceri youtube cu peste un milion de abonati(roman). La doi mai exact, unul extrem de vulgar, la doua trei vorbe o injuratura, si amarul lui el influenteaza tineretul. Nu merita sa le pomenesc numele aici. Vai de capul nostru pe mana cui au ajuns tinerii? Un altul superficial ,ultrasuperficial cu un zambet fals.
Se castiga mii de euro dar cu ce pret?
http://mobile.hotnews.ro/stire/23418817
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieşit pe uşa care mă purta spre libertate, am ştiut că dacă nu las ura şi amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€"ť.-Nelson Mandela
Reply With Quote