View Single Post
  #17  
Vechi 02.12.2016, 16:47:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Vezi bre sa nu aiba pneumonie atipica. Sa stii ca si pneumonia este o "alergie" la aer.
Fa-i un CT toracic( si nu radiografie
Eu anul trecut am avut pneumonie atipica, fara tuse, fara febra.Doar o durere
surda in partea dreapta a coastelor.Si a fost depistata la CT toraci si nu radiografie.

Stii , diagnostice de tipul are "alergie" sunt de genul "problema este ca este o problema" sau "problema este ca-l doare capul ".Pai da, pai da dar care sunt cauzele.
In plus, nu-s medic dar prezenta febrei indica o infectie in progres si nu alergia lui peste prajit.
Dupa mine , diagnosticul ala pus de "alergie" parca este pus de pe buda.Sa
scrie acolo ceva la diagnostic ca sa nu dea foaia goala de diagnostic.Probabil
ca se cupleaza cu faptul sa scrie ceva acolo la examen ca sa nu dea foaia goala la examen.
Ambii băieți au moștenit o înclinație către alergie de la mama lor. Când am mers cu Tudor, într-o noapte, a nu știu câta oară la urgențe (el dezvoltase și un astm), am dat în sfârșit de un medic care, de cum am intrat pe ușă ne-a zâmbit și s-a așezat cu gura până la urechi pe fotoliu... Mie nu îmi venea să cred, ne obișnuisem cu doctorii și asistentele panicarde, care se repezeau deîndată asupra copilului... Apoi doctorul a scos ... o poză din buletin și ne-a arătat un copil. Prima impresie a fost că e chiar ...Tudor. Dar nu era al nostru, ci era copilul doctorului!...:) Semănau leit.
Astfel am aflat de la dr. Craiu (să-l răsplătească Bunul Dumnezeu pentru câte tămăduiri miraculoase a făcut omul ăsta la viața lui, prin harul Domnului!) că Tudor făcea parte dintr-o tipologie aparte, destul de rară, predispusă la tulburări respiratorii și la astm.
Și ne-a învățat ce avem de făcut și în câțiva ani copilul s-a însănătoșit complet.

Deci se pare că Nicolae are aceeași problemă (oricum seamănă leit cu Tudor), aceeași sensibilitate care predispune la alergii de tot felul, inclusiv pe aparatul respirator.
dar pe dr. Craiu l-am pierdut, am auzit că ar fi plecat în Franța sau Anglia, nu știm prea bine...

Last edited by ioan67; 02.12.2016 at 16:49:45.
Reply With Quote