View Single Post
  #21  
Vechi 07.09.2008, 18:13:39
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Podolski, nu ti se pare ca Il reduci pe Dumnezeu la dimensiunile omului? Oare omul a facut cerul si pamantul? Sau Dumnezeu e cel Care l-a creat pe om dupa chipul si infatisarea Sa? Oare omul stie mai bine decat Dumnezeu, creatorul sau, ce e bine si ce e rau pentru om? De cate ori ti-ai dorit ceva, fiind apoi nemultumit de ceea ce ai primit? Dumnezeu ne da ceea ce ne foloseste, nu ceea ce credem noi ca ne foloseste.
Si de ce sa nu recunoastem, ca din lipsa de intelepciune, omul invata mai bine o lectie pe fond de durere, de suferinta.
E bine ca-ti pui intrebarea, daca Dumnezeu este drept, dar cauta si raspunsul corect si atunci Il vei iubi pe Dumnezeu asa cum merita sa fie iubit. Dar daca asculti de ceea ce iti insufla diavolul, il vei acuza pe nedrept pe Dumnezeu si vei ajunge la un raspuns eronat. Depinde de tine ce raspuns preferi.
Ancah, omul nu este spuracat. Insasi Dumnezeu a ales sa fie om , deci cu siguranta omul nu este nimic. Cum nici un lucru facut de Dumnezeu nu este nimic.
Diavolul are conceptia ca omul este nimic si se lupta cu el.
Eu cred ca trebuie mai mult respect pt om, nu din prisma la ce este el singur ci prin prisma ca este facut de Dumnezeu.
Toti blameaza femeile, in subconstient( ma refer la majoritatea barbatilor) dar iata Maica Domnului este Imparateasa si a fost om. Deci sa reduc pe Dumnezeu la regulile omenesti nu este o jignire, este o realitate. Poti fi om si Dumnezeu in acelasi timp.
Asa ca dorinta mea de a-L intreba pe Dumnezeu dupa reguli omenesti nu este o coborare voita ci este o recunoastere a starii mari a omului pe care Dumnezeu i-a dat-o.

Cat despre diavol. Fiinta mai jalnica, mai patetica si mai dezgustatoare nu mi-a fost niciodata dat sa aud. M-au intrecut pana si pe mine. :))

Reply With Quote