View Single Post
  #22  
Vechi 07.09.2008, 18:34:07
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
E Dumnezeu nedrept?
Eu zic ca da. Desi poate parea total nelalocul lui sa zic asta il cred nedrept si inca cum.
E corect sa fie pedepsiti copii pt pacatele parintilor? Atat de nedrept si de crud.
Ma intreb daca noi suntem pusi in fiecare zii sa ne gandim la rusinea noastra fata de El pt pacatele noastre , l-as pune si eu pe Dumnezeu sa se gandeasca la rusinea pe care o face oamenilor si toata rusinea ca lasa tot raul asta sa se intample.

Regret sa spun dar mie rusine de Dumnezeu, mie rusine ca am un dumnezeu atat de crud , de nemilos.

Ce necinstit sa fiu bagat intr-un razboi in care nu este al meu. :(

Nu mai citesc ce ti s-a spus pana acum.
Eu vreau doar sa spun ca NU sunt pedepsiti copiii niciodata de Dumnezeu pt. pacatele parintilor. Nici macar pacatosii NU sunt pedepsiti de Dumnezeu. NU Dumnezeu pedepseste ci suferinta este o CONSECINTA a pacatului. Aceasta suferinta NU vine de la Dumnezeu ci vine PRIN PACAT.
Ca sa intelegi mai bine iti dau un exemplu. Sa luam un om care fumeaza. Se imbolnaveste de cancer la plamani pentru ca a fumat nu pentru ca il pedepseste Dumnezeu!!! Dumnezeu nu vrea ca omul acela sa se imbolnaveasca de cancer, el si-a facut-o cu mana lui. De asemenea, o femeie insarcinata care se drogheaza...copilul se naste cu malformatii sau nu stiu ce...cine a creat aceasta suferinta, Dumnezeu sau omul? Aceasta se aplica la orice pacat. Urmarea pacatului este moartea, NU ca o pedeapsa a lui Dumnezeu, ci ca o CONSECINTA a pacatului. Si pacatele noastre au consecinte asupra tuturor oamenilor, si a celor nevinovati, NU din cauza lui Dumnezeu ci dintr-a NOASTRA.
Dumnezeu ne iubeste, nu ne pedepseste, dar ne avertizeaza...Toata suferinta e creata de pacat, nu de Dumnezeu. Iar daca am gresit sa ne intoarcem pentru a primi VINDECARE!!!! NU pedeapsa!!!!
Multi iti vor spune alte lucruri. Nu stiu cat vor ajunge aceste cuvinte ale mele la tine. Sper sa intelegi ce am incercat sa explic. Astfel incat sa intelegi ca la Dumnezeu vei gasi mila, iertare si vindecare si NU pedeapsa. Citeste Evangheliile si vezi de a pedepsit Iisus vreodata pe cineva, a dat in cap cuiva, a imprastiat boli, a facut razboaie? Uita-te la El si iti vei da seama cum e Dumnezeu de fapt. Oamenii uneori ii atribuie o imagine falsa lui Dumnezeu. Priveste spre Hristos si nu te vei insela.
Daca esti nevinovat si suferi cumplit inseamna ca platesti pacate existente in lume, adica suporti consecintele faptelor altor oameni si nu o pedeapsa. De exemplu gandeste-te la razboaie, cati oameni nevinovati au suferit si suferinta lor n-a fost pedeapsa lui Dumnezeu ci un rau provocat de oameni.
Nu-ti ramane decat credinta si speranta ca Dumnezeu va RECUPERA cumva aceasta suferinta sau o va TRANSFORMA in izvor de binecuvantare. Dar daca te indepartezi de El, El nu va putea face asta...
De ce sa fugi de Singul care poate da un sens suferintei? Cel care este Invierea? Ar fi paradoxal.
Sper sa fi inteles ceva.
Cu drag,
Anamaria
Reply With Quote