View Single Post
  #2  
Vechi 01.10.2010, 19:40:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Maica noastra, a tuturor!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ? Ajutorul pe care , dintotdeauna , credinciosii l-au primit de la Maica Domnului i-a facut pe acestia sa vesteasca tuturor minunata si grabnica implinire a rugaciunilor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria . Pentru mine personal , Presfanta Fecioara mi-a ascultat din totdeauna necazurile , durerile si cererile mele . La Sfanta ei icoana am cazut in genunchi cand am intrat in Biserica in urma cu ceva ani in urma cand un mare necaz si suparare ma apasa . Am plans si m-am rugat mult timp la icoana ei ! Ea m-a indemnat sa fac o Sfanta Spovedanie cum n-am mai facut nici cand , si tot ea m-a scos din necazurile mele . De atunci am inmultit rugaciunile catre ea , si tot de atunci cand cad in pacat , ei ma rog si-i spun cele savarsite . Icoanele ei ma privesc in ochi , parca imi vorbesc , iar intalnirea cu sfantul chip al ei imi da putere , nadejde sa ma ridic si sa merg mai departe. Sa multumim Domnului ca suntem Ortodocsi si putem sa o cinstim asa cum trebuie ! Sunt convins ca si pe voi Preasfanta Fecioara va ajuta necontenit pe drumul greu si ingust al Pocaintei , si sincer va spun ca nu stiu ce am fi facut daca ea nu ne-ar fi mijlocitoare directa in fata lui Dumnezeu !
Adevarate si pline de sens cuvintele tale. As adauga ceea ce spune Parintele Arsenie Papacioc cand intri in chilia sa-"Maicuta Domnului este suparata pe noi, crestinii, pentru ca nu-i cerem nimic."Si pe mine m-a ajutat Maica Domnului foarte mult, retraiesc acele clipe cand ma rugam cu lacrimi. Nicio rugaciune adresata Maicii Domnului nu ramane fara raspuns.Sa avem nadejde in mijlocirea Sa spre Fiul Sau preaiubit!Imi place cum ii spune atat de frumos si Eduard-Jenica-"Stapana".
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote