View Single Post
  #74  
Vechi 21.02.2013, 00:31:19
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pelerinaj 2010,continuare

MANASTIREA SAMURCACESTI este aceea pe care o vedem in a treia zi de pelerinaj,manastire pe care eu am vazut-o si descris-o in alte dati.Nou este aici interiorul gata finisat cu picturile terminate atit in manastire cit si iconostasul care are trei altare.Ne-am inchinat pe fond muzical religios cu muzica religioasa in surdina pusa ca fundal de pe un CD.Ajungem dupa un lung drum prin cimpia romana la a doua manastire

MANASTIREA COMANA

Este o manastire din judetul Giurgiu ctitorita de VLAD TZEPES in anul 1461,unde a fost calugarit si Sfintul SAVA BRANCOVIVI ,cel care a plecat de la INEU de Arad,care avea un unchi calugar aici pe nume Longin.A fost conceputa ca o manastire cetate ,ruinata si refacuta de-a lungul vremurilor de mai multe ori ,loc de inhumare a familiei Cantacuzinilor.Intram pe o poarta intr-o curte cu iarba si copaci ,apoi pe poarta a doua care cuprinde si clopotnitza ,intr-o a treia curte destul de ingusta unde in stinga se afla chiliile si probabil staretia,in fatza beciurile domnesti foarte vechi ,muzeu acuma ,in dreapta o cladire pe care scrie ca aicea se afla mausoleul eroilor cazuti in primul razboi mondial.Central se afla manastirea de calugari cu hramul Sfintul Nicolae ,unde ne inchinam ,dam pomelnice ,aprindem luminari si apoi plecam spre Dunare.Dar din pacate parintele se opreste aicea pentru pauza de masa fara sa isi dea seama ca pina trecem Dunarea cu bacul afara se va intuneca si nu vom mai putea merge la manastiri.Eu zic ca am fi putut merge dupa MANASTIREA DERVENT,pe care am vazut-o pe inserate si la manastirea SF.Apostol Andrei,care nu era prea departe de sosea,dar pe care am fi putut sa o vizitam cu ziua daca nu am fi pierdut vremea cu mincaresa pierzi manastirile tinta ,care erau cele din Dobrogea, numai pentru a minca mie mi se pare o INEPTIE ,cind venim din vestul tarii sa ne inchinam in ele .Asa ca am ramas ,cel putin eu cu imaginea Calafatului ,cu piatza de acolo ,frumoasa si bogata si curata,dar nu asta ma interesa pe mine.Am fost cu ocazia altui pelerinaj la aceste manastiri pe care le-am traversat fugitiv si de aceea am dorit sa revin .Dar pentru preotul nostru care face in fiecare an 4 zile de august, pelerinaje ,s-a facut recuperarea in urmatorul an ,iar pentru cei ca mine care nu au mai putut sa mearga ,noi am ramas cu pierderile.Consider ca este bine a merge in pelerinaje in locuri indepartte cu preoti care au trecut cel putin odata pe aicea ,pentru ca a doua oara stiu a se organiza mai bine!..din pacate nici cu celalalt preot cu care am fost inainte , nu am putut sa plec cind a fost a doua oara,asa incit am ramas deficitara cu manastirile din Dobrogea ,incit as putea spune ..pacat de banii risipitias fi renuntat la manastirea Comana pentru a vizita celelalte manastiri din Dobrogea ,drumul pina la aceasta manastire ne-a luat o jumatate intreaga de zi in care am fost doar pe drum.!!Daca s-ar fi mers de la Bucuresti direct Constanta chiar dca am fi vizitat si manastirile trecute pe lista SITARI si CALDARUSANI ,am fi avut ziua urmatoare intreaga pentru Dobrogea ,tinta preferata de pelerini,din pacate nu si de preot!
Am ajuns dupa acest periplu la Dunare ,am stat nu prea mult dupa bac si am reusit sa ajungem pe inserate la


Manastirea DERVENT

pe care am descris-o déj cu ocazia primei vizite care a fost foarte fugitiva.Acuma m-am gindit sa vad ceea ce nu am reusit,asa ca dupa inchinare in manastire la icoana MAICII DOMNULUI pe semiintuneric, caci la noi nimeni nu aprinde becurile cind vin seara inchinatori [ca in Grecia de exemplu unde se aprind toate candelabrele manastirii ca inchinatorii sa vada la ce se inchina si sa poata admira icoanele ,picturile] ,apoi si la crucea din paraclisul alaturat,m-am grabit sa merg sa imi iau apa si sa vad izvorul SF.Apostol ANDREI , destul de departe cind esti in graba,nimeni nu a mai fost din grupul meu acolo decit eu !!Apoi am revenit spre a vedea si mica cruce din curte aflata in spatele manastrii ,unde se vindeca de boli animalele.Am trecut si pe la pangar inainte de plecare.Ora nu era tirzie si nu cred ca la 7 seara manastirea sf.apostol Andrei sa fie inchisa,de altfel ea nu are nici poarta este situata linga o padure de care nu este despartita de nimica,de nici un gard!Dar am trecut vijelios mai departe caci drumul pina la Constanta ,unde aveam rezervata cazarea la o pensiune complex hotelier ,era lung si am reusit sa ajungem in pat abia la ora 2 noaptea!A doua zi ,ca si cum asta nu ar fi fost de ajuns unii au plecat la 6 dimineatza cu taxiul la plaja din Mamaia ,care nu era aproape de cazarea noastra si desi parintele a zis sa plecam si sa le transmita ca ne gaseste la Cazinoul de pe faleza si la catedrala ,una dintre pelerine a sunat fara a transmite ceea ce a spus parintele ci i-a chemat de urgenta ..asa incit noi toti din autocar am mai asteptat 3 sferturi de ora ,timp care ne-a scurtat sejurul prin preajma marii ,incit putini au mai avut timp sa faca o baie de inviorare linga cazinou de 15 minute!Ce era daca ei veneau la noi cu taxiul dupa ce isi luau bagajele !!!.Parintele s-a gindit sa fie dragut cu cei intirziati si sa ii astepte desi eram usor de gasit,fara a se gindi ca nedreptateste pe marea majoritatedar singura mea voce nu l-a influentat la a medita la acest aspect ,iar aceasta atitudine egoista a acelui grup a fost pentru mine cea mai mare ispita din acest pelerinaj ,incit mi-am zis ca daca preotul nu este obiectiv,nu are rost sa mai plec cu El in pelerinaje.Intimplarea a facut sa nici nu mai pot pleca din varia motive!
Ajunsi pe faleza la Constantza toata lumea s-a grabit sa bage mina sau piciorul in apa marii ,unele persoane fiind din acelea aflae prima oara la mare,dar eu am plecat la catedrala ca sa ma inchin si sa am timp sa filmez pina este mai liber,apoi am plecat spre cazinou ca sa fac o baie ;am ajuns tocmai cind ultimii din grup ,preotul cu preoteasa plecau.In apa mai era o femeie din partea locului si un tinar din grupul nostru.Baia a fost excelenta ca si apa marii ,soarele dar din pacate a trebuit sa fie foarte scurtata din cauza acelui grup egoist care mi-a retezat trei sferturi de ceas de baie pe care si ei ar fi putut sa o faca acolo fara a mai incurca pe altii si pe preot.!Am plecat apoi spre a lua masa si in 20 minute ,caci atita mai aveam pina la plecare,trebuia sa command si sa maninc pe terasa la Vraja marii o ciorba de peste ,dar am pus conditie la acele tinere ca sa ma serveasca repede caci peste 15 minute pleaca autocarul!Asa ca ele mi-au promis mare promptitunine in servire.Pentru a ajunge si dupa colt in aceeasi cladire sa imi iau suc si o placinta de drum ,le-am spus care este locul meu ,caci nu era prea multa lume la acea ora si am dat coltulacolo coada mare,ai nostri din grup cumparau de toate de la acea cofetarie.Am recurs la o mica stratagema caci altfel nu as fi putut sa ma incadrez in timp! Cind vinzatoarea a venit sa serveasca pe cineva si cu suc am cerut si eu unul apoi am mers dupa ea sa platesc cerind si doua placine ..asa am fost servita inaitea celor de la coada,iar la terasa ciorba era pe masa.Am mincat o ciorba excelenta nici nu se compara ca gust si ca prt cu aceea pe care am mincat-o in pelerinajul din Grecia care nu avea aproape nici un gust si pestele trebuia cautat cu ochenul in farfurie..,,.si costa 5 euro,iar asta de la Vraja Marii costa 8 lei!
Am ajuns la timp ,caci nu imi place sa intirzii la autocar ,care se afla pe strada foarte aproape,adica tocmai atunci il tragea acolo soferul
A patra zi de pelerinaj trebuia sa nu includa Constantza,prevazuta cu o zi inainte ci trebuia sa inceapa cu Manastirea SFINTII VOIEVOZI din Slobozia, o manastire de calugarite, impunatoare,in care am intrat dupa ce am strabatut un parc frumos.Aicea parintele s-a intilnit cu un calugar mai tinerel de prin partile noastre.Strabatem curtea manastirii dup ace trecem pe sub zidul clopotniza .Manastirea este impunatoare ,si inconjurata de chili ,unele in renovare.Manastirea este ctitorie ca voievodului MATEI BASARAB.Pe linga voievod a mai fost ctitor postelnicul Ianache Caragea ,iar mai tirziu,arhimanddritul GAVRIIL DE SMIRNA.Pe catapeteasma sa pastreza icoanele imparatesti din vremea voiecoduluiMatei Basarab.Pentru ca a fost inchinata manastirii DOCHIARU DE LA ATHOSA,grecii au luat cu ei ce a fost de valoare in 1863,in urma secularizarii averilor manastiresti.
__________________
Reply With Quote