View Single Post
  #15  
Vechi 18.09.2013, 17:57:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimA Vezi mesajul
Sunt oarecum prizoniera situatiei de asemeni, pt ca locuind la el, in momentul de fata mi-e imposibil financiar sa imi continui studiile locuind in alta parte, mai ales ca a trecut perioada inscrierilor pt camin.
Cu multa greutate am gasit aceasta facultate pt care am aptitudini, si imi doresc sa o termin.
Ramane sa mai rabd si sa astept momentul prielnic.
In ceea ce priveste educatia crestina am primit-o de la bunicile mele dar a durat f putin.
Ele m-au invatat sa ma rog, dar din pacate nu mai traiesc de mult timp , iar parintii mei nu avut nici o treaba cu biserica, crestin doar cu botezul cum se spune.

Si asa e Duhul Sfant m-a tras de maneca, dupa ce nu ma spovedisem de 7 ani, m-am dus printr-o situatie cu totul favorabila, cunoscand pe cineva care s-a oferit sa mergem impreuna la spovedit.Dupa spovedanie mi-am gasit pacea pe care o cautam cu disperare, totul era frumos e greu de descris ce am simtit atunci. Apoi am citit cartea lui Sf Siluan care descria putin din ce am simtit si eu, si am realizat apoi ca biserica nu e demodata si crestinismul e o traire foarte complexa, un drum dificil dar si o rasplata pe masura.
Si mai ales am aflat ca nu exista mantuire fara biserica si Sfintele Taine.

Problema mea e ca in momentul in care am vrut sa ma despart de el, n-am gasit sprijin nicaieri, nici macar la tatal meu, cum dupa 3 ani sa ne despartim, dar ne intelegem asa bine etc.
Multumesc pentru sprijin si vorbele bune.Domnul sa va binecuvanteze!
Eu cred că atunci când harul lui Dumnezeu lucrează, prin Duhul, în noi:
a) se ascute simțul pocăinței
b) simțim și mângâiere, desigur, multă dulceață (mai ales la începutul convertirii noastre sufletești) însă cred că predomină căința, lacrimile; multă vreme, multă...
c) suntem mai buni cu semenii, mai blânzi, mai îngăduitori
d) avem răbdare, întrucât schimbarea minții nu e simplă ca schimbarea șosetelor
e) nu ne visăm imediat cu măsură de sfinți, măcar că avem multe păcate care au lăsat urme în noi.

Eu cred, așadar, că e încă prea devreme pentru schimbări radicale și de una singură. Să mă ierte frații, dar dacă ai un iubit sau o iubită și începi brusc să îți vină gânduri de sfințenie asociate cu părăsirea iubitului.... hîm... eu zic că nu-i chiar a bună...
Dacă vei căuta, vei găsi și exemple (tot în Viețile Sfinților) de femei care, dimpotrivă, deși le ardea inima după pustie, s-au supus bărbaților lor și i-au slujit, uneori până la mucenicie. Și astfel și-au dobândit cununa.

Faptul că prietenul tău nu e așa focos în ale credinței, cum zici că ești tu, nu îmi pare deloc un impediment pentru mântuirea voastră, zic eu. Fii tu în nevoință pentru despătimire, caută să ai tact și răbdare cu el, poartă-ți crucea ta și lasă, fii liniștită, că știe Domnul și de crucea bărbatului.

Mă tem ca tu, cunoscînd dimensiunea fascinatorie, să zic așa, a trezirii, să nu fi făcut o mică infecție de părere de sine... Se face des la începători, ți-o spun din experiența mea personală și din multe alte auzite și citite pe tema asta...

Modul cum Îl percepem pe Domnul și cum reacționăm la lucrarea harului cunoaște variante infinite... Nu cred că e bine să căutăm modele la alții (în sensul că nu e bine să copiem tot modul de a fi al unui creștin sau al altuia, că doar nu suntem clone!), ci mai degrabă să căutăm să aflăm cum suntem noi înșine înaintea Domnului. Pentru aceasta, însă, e decisiv să ne ținem la spovedanie și ascultare. Rugăciune, Liturghie, post, cu atât mai mult cu cât traversăm perioade cu mari ispite...

Mi-e greu să cred că preotul, Doamne iartă-mă!, te-a povățuit să renunți la băiatul pe care îl iubeai de 3 ani, doar pentru că o fi avînd și omul unele slăbiciuni iar tu te-ai întors la credință... Mi-e greu să cred că a făcut asta, să mă ierți și Dumnezeu să mă ierte că mărturisesc dezacordul cu o astfel de decizie, care mi se pare pripită.
Dar, în fine, cine sunt eu să judec cuvântul duhovnicului tău? Îmi cer iertare, doar mi-am spus opinia.

P.S. Uite o postare ajutătoare aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=16785&page=7
Postarea 68, a lui VladCat (și următoarele). Mai exact, dialogul cu un bărbat care se plângea de necazurile cu soția lui.

Last edited by cezar_ioan; 18.09.2013 at 18:07:23.
Reply With Quote