View Single Post
  #14  
Vechi 25.02.2009, 19:50:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Fie ca e vorba de religii diferite, sau rituri diferite, acestea sunt bariere intre "tinerii viitori posibili casatoriti". Ei se inteleg, e liniste intre ei, dar e o mica "bariera", peste care nu pot trece; vad ca unii sunt mai rigizi, si indeamna la NU. Oare cati tineri nu au continuat povestea lor frumoasa, din cauza unor bariere exagerate?
Privit din afară , sunt bariere sau cum vreți să le spuneți. Privit din interior, sunt lucruri firești, de bun simț la cei ce vor a-L urma pe Hristos . Cât privesc așa zisele povești frumoase , din afară privite sunt super , cutremurătoare, senzaționale , lacrimogene sau mai știu eu cum. Păcatul nerecunoscut, neconștientizat, e fruct mieros, puternic colorat și parfumat. Nici sexul inainte de căsnicie, pe bancă , sub bancă sau mai știu eu unde și in ce mod săvârșit e normal, firesc, pasional , etc , pentru cei in necredință , ce consideră credința o simplă barieră, ceva demodat , depășit, invechit , etc. Aceștia trebuie totuși a afla ca a-L iubi pe Hristos, e deasupra firii lor mult prea păcătoase ,unde numai trupul și ale lui senzații Tari contează.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote