View Single Post
  #22  
Vechi 08.12.2009, 12:18:54
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Prietene sunt curios ce fel de tangente ai avut dumneata cu crestinismul si cu Romania.Nu vreau sa te jignesc intreb din pura curiozitate.
Shalom Danut7,Am emigrat din Romania cand eram in varsta de 16 ani. Am invatat la Liceul de baieti nr 2 / Matei Basarab din Bucuresti. Crestinismul nu i-mi este strain. Mai mult,familia mea a fost o familie in care se sarbatorea toate sarbatorile importante crestine si evreiesti. Mai tin minte ca mergeam de Craciun la biserica Sfanta Vineri, nu ca sa ne rugam ci era frumos, oamenii in haine de sarbatoare, cantece si veselie. Colindam ca copii cu sorcova si castigam bani de buzunar. In familia mea se taia un porc inainte de Craciun,se facea oua pictate de Paste dar se tinea si Leil ha Seder,masa traditionala la Pastele evreu. De necrezut dar sora mamei mele era maritata cu un crestin care era pilot la armata si dupa razboi a fost pilot la societatea romana de aviatie. Am avut prieteni crestini si evrei.
Ti-am raspuns cat cred ca ti-am domolit curiozitatea. Daca ai inca intrebari, poti intreba ca eu nu ma jignesc usor ( si nu am de ce).
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote