View Single Post
  #176  
Vechi 05.11.2016, 17:59:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu pot accepta,pur si simplu nu pot.E ilogic,e gresit,oricâte tratate s-ar scrie,oricate lumini ar cădea din cer,sau icoane ar lacrima.Nu poți sa spui ca adevărul e doar in Ortodoxie.Nu vreau sa devin un reconvertit in ortodoxie,unul fanatic,ca igor al nostru:).Pur și simplu nimeni nu îl cunoaste pe Dumnezeu,toți avem dogme umane,gândiri umane etc.Eu nu cred ca Dumnezeu vrea ca toți oameni sa fie ortodocși,nu cred ca va condama pe cineva ca nu a crezut in ortodoxie.Însă asta nu mă împiedică să fiu atras de duhul mistic al ei.Pur si simplu nu pot tolera anumite exagerări.Și da igor,asemeni catolicilor consider ecumenismul o lucrare a Duhului Sfânt....sau doar un alt aspect al new age,si controlarea mondială.Sunt de acord că nu trebuie sa facem anumite compromisuri,sa cedăm ceea prețuim,dar e bine totuși sa adoptăm echilibru si dreaptă socoteală nu fanatism su extremism,fie el fundamentat biblic,patristic sau ....Însă da,ortodoxia merită apărată,însă nu mai mult decât ea însăși se poate apăra.
Poți, iubite frate.
Cum să nu poți spune că mântuirea e doar în Biserică ? Poți. Dacă crezi.

"Ortodoxie" sau "Ortodoxia" e doar o etichetă pusă Bisericii. Însă doar aici, în ortodoxie, viază și mișcă, glăsuiește mântuitor Biserica.

Pentru cine are urechi de auzit, inimă de dorit, minte de înțeles și voință de lucrat !

În fiecare zi, trebuie să ne reconvertim la Biserică, la Hristos, la o măsură tot mai bună, fiindcă e o nouă zi, venim cu experiență din urmă, înaintăm în vârstă și în măsura îmbunătățirii. În fiecare zi.

Dacă nu crezi asta, e împietrirea inimii. Și nici Hristos dacă ți se arată și îți spune: Ortodoxia este Creștinismul și Biserica Mea, nici atunci nu crezi...

La fel și Lucifer, satana, diavolul!

Tu îți dai seama ce înseamnă să fi serafim, cum a fost satana, adică pe cea mai înaltă treaptă din cele 9 trepte ale ierarhiilor cerești cunoscute de om prin Sfântul Dionisie Areopagitul, deci din cea mai înaltă treaptă să cazi ???
Tu îți seama ce înseamnă să vezi fața lui Dumnezeu, să-ți acoperi fața de bucurie, cum făceau serafimii și totuși să cazi ???
Îți dai seama ce împietrire trebuiau să aibă serafimii căzuți cu satana ???
În ce stadiu al mândriei, lăcomiei, nemulțumirii... să fie ierarhiile căzute ???

Doamne miluiește...

Doar Biserica Îl cunoaște pe Dumnezeu, fiindcă EL odihnește în Biserică, întru Sfinții Lui. Și în noi "să nu mai trăim noi, ci Hristos să trăiască în noi", să ne facem "trupurile temple ale Duhului Sfânt" și "sufletele odihna Sfintei Treimi", acestea le spune Scriptura.

Biserica a mai presus de uman. Sfinții nu mai sunt oameni. Nu mai aparțin lumii. Nu mai sunt după standardul lumii. Nu mai sunt normali, din punct de vedere lumesc !
Deci vino și tu și "fi nebun, ca să fi înțelept", cum spune Scriptura.

Ortodoxia este Biserica ! Biserica nu are nevoie de apărare ! Fiindcă nici porțile iadului nu o vor birui pe ea ! Ortodoxia este Biserica și Biserica este Împărăția Cerurilor și Împărăția Cerurilor nu au nevoie de apărare, fiindcă este condusă de Biruitorul ! De Mântuitorul ! De Hristos Iisus Domnul și Sfinții Lui.
Și cine nu este cu ei, este împotriva lor și vor fi arși de slava Domnului și proslăvirea cu care își proslăvește Domnul Sfinții Lui !

Nu cedăm ce prețuim. Nu putem ceda pe Domnul !!! Nu putem ceda Biserica !!! Nimeni niciodată, ne va despărți de Domnul !!!

Ține minte aceste 9 versete, de la Romani, capitolul 8:

31. Ce vom zice deci la acestea? Dacă Dumnezeu e pentru noi, cine este împotriva noastră?
32. El, Care pe Însuși Fiul Său nu L-a cruțat, ci L-a dat morții, pentru noi toți, cum nu ne va da, oare, toate împreună cu El?
33. Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Cel ce îndreptează;
34. Cine este Cel ce osândește? Hristos, Cel ce a murit, și mai ales Cel ce a înviat, Care și este de-a dreapta lui Dumnezeu, Care mijlocește pentru noi!
35. Cine ne va despărți pe noi de iubirea lui Hristos? Necazul, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foametea, sau lipsa de îmbrăcăminte, sau primejdia, sau sabia?
36. Precum este scris: "Pentru Tine suntem omorâți toată ziua, socotiți am fost ca niște oi de junghiere".
37. Dar în toate acestea suntem mai mult decât biruitori, prin Acela Care ne-a iubit.
38. Căci sunt încredințat că nici moartea, nici viața, nici îngerii, nici stăpânirile, nici cele de acum, nici cele ce vor fi, nici puterile,
39. Nici înălțimea, nici adâncul și nici o altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu, cea întru Hristos Iisus, Domnul nostru.


Memorează-le pe de rost, trăiește-le și vei fi viu !

Altfel vei muri cu moartea cea de-a doua și vei moșteni iadul cel gătit satanei și îngerilor lui...

Am spus ce era de spus.
Vreau să mă retrag din acest topic.

Fie ție, după credința ta.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote