Subiect: Blesteme, vraji?
View Single Post
  #9  
Vechi 01.01.2018, 22:29:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
De cateva ori am avut senzatia de prezenta straina in camera. Intr-o noapte fiind semi-treaza) am vazut o entitate intunecata indreptandu-se spre mine. Am simtit care era negativa. Nu mi-e frica de intuneric, dar atunci am simtit o frica cum rar am experimentat. De fiecare data cand adormeam entitatea respectiva si continua drumul spre mine. Pana cand am spus Tatal Nostru nu a disparut. Dupa ce a murit bunicul meu am simtit in timp ce dormeam o mana atingandu-ma pe umar in timp ce dormeam. Cand m-am trezit senzatia ca am fost atinsa a persistat. Nu am simtit ca ar fi fost o prezenta negativa.
Sunt mai multe probleme pe care le ridici.

1. Chestia asta pe care ai spus-o arata un lucru foarte foarte clar: se tine dracul de tine PE FATA, ca sa te sperie...
Iar lucrul asta il face cu cei care incep usor usor sa intre pe calea cea buna, care revin cumva din pacat si intra in Biserica.

2. Vezi ca nu e ok chestia asta "am avut relatii" si apoi vrei Biserica; tocmai pe astia ii vaneaza dracul cel mai mult, cei din Biserica, si care "CAD", care cad in relatii, in pacate grave. Pe astia ii vaneaza rau de tot. De aici si sperieturile astea.

3. Chestia cu visele - e cu 2 taisuri, e discutabila tare; dar poate arata o sensibilitate, dar si o mila de de la Dumnezeu fata de neamul vostru, o curatenie mare sufleteasca; dar si inselare de la draci care te fac noaptea prooroc; ignora-le, pentru ca nu se supara Dumnezeu.

4. Tu nu iti dai seama dar ai o oarecare greseala personala, care te cam faulteaza. Esti un tipar de personalitate complet individualizata, realizata personal. Mi se pare ca esti tiparul ala de persoana care are un drum clar de unul singur in viata, care si-a trasat calea, profesional si personal, dar care isi doreste o anexa, o familie, ceva, intelege ca ar fi frumos, dar nu prea este compatibila cu notiunea si implicatiile "familiei.

Pe scurt, sa fie sincer, nu prea pari tu sa le ai cu viata in 2. Tu ai mindset/mentalitate de femeie-familie, femeie-barbat, in care tu esti totul si cam atat; articulezi foarte bine traseul tau insa uiti ca femeia trebuie sa fie langa un barbat... nu o zic asta ca misoginism, o zic pentru ca de fapt asa mi se pare mie ca functioneaza lucrurile...

De asta cred ca pana acum ai avut numai "relatii" si nu ai reusit sa te angajezi.

E posibil sa nu aiba treaba Biserica aici, e o problema de comportament personal. Adica tu esti pe tiparul de control personal total, de a-ti rezolva problemele singura, tiparul de femeie-barbat, in care te angajezi as putea spune IN SLAB CUPLAJ in relatii, si de fapt tu nu te implici. Ai o dorinta, dar sufletul ti-l tii in "afara"....

E ca si cum ai vedea caruta familiei, te-ai sui in ea, dar de fapt tie iti place sa mergi singura pe jos in drumul tau sau in caruta ta... vezi ca in caruta familiei o sa fie un sigur cap; si iti zic eu, daca vrei tu sa fii, sau daca o sa incerci tu sa fii ai doar 2 optiuni: iti iei un barbat mai calm care te tolereaza, sau 2. mananci ficatii si zilele unuia, pentru ca un barbat asa cum e el turnat nu este compatibil cu statutul asta de supus..


Nu ai vorbit deloc de "afectiune"... mi se pare mult mult prea calculata modalitatea asta in care tu pui problemele; un fel de robotel care calculeaza viata: la 2X ani am facut profesional, ai avut niste relatii (le-ai vrut sau te-ai aliniat la ce vrea societatea??), acum ai vrea o familie pentru ca iti pui intrebari...

Am vazut multe femei-barbat, femei-manager, femei-cusensunic, care "vor", dar nu inteleg ca el nu se aliniaza in directia respectiva ele personal, incearca sa obtina, dar intern ele isi doresc mai mult cariera, profesia, stilul lor personal de burlacita (care este super super convenabil)... vor, dar nu renunta la confortul lor.


Scriu toate lucrurile astea pentru ca vad ca multi nu prea inteleg ce e cu ei si mi se pare ca o alta optica din exterior le este utila.

Nu ai vorbit de afectiune deloc. Ori baza casniciei este "afectiunea"... trebuie sa te implici emotional mult; e greu sa rezisti o viata langa cineva daca nu-l iubesti; chestia asta se darama imediat.

Daca ajungi sa iti construiesti si familia dupa un tipar "este o problema si asta de rezolvat", nu stiu cat merge. La birou avem probleme, acasa avem suflet. Nu stiu cum sa-ti spun, multi aplica logica de birou in casa, invata un stil de "manager" la birou, si isi judeca intreaga viata prin prisma unui manager: am problema asta, ce fac cu ea; nu stiu cat functioneaza, pentru ca deciziile personale sunt cu totul altfel fata de deciziile in birou; in viata personala deciziile se iau mult pe baza de afectiune, rabdare, dragoste, viitor; si nu pe tiparul: am de facut o familie, gasesc si eu pe unul, trebuie sa fie asa si asa si asa...

Ce zic sunt speculatii, nu stiu la fata locului ce este; insa discutand iti putem oferi si o alta optica, poate te ajuta.

Ai zis frumos la sfarsit: intuitia iti spune - roaga-te si asculta si de vocea constiintei, daca stai in Biserica, lucrurile se vor rezolva si pentru tine :) !

Last edited by gpalama; 01.01.2018 at 22:35:42.
Reply With Quote