View Single Post
  #7  
Vechi 07.03.2007, 12:32:35
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sunt niste lucruri care sunt un pic fortate, si nu din pct. de vedere teologic. Citez `fiinta personala e definita printr-un principiu de baza: conflictul, problema deciziei, vointa libera...`. Ti-ai intemeiat intrega argumentatie pe fraza asta. Nu pot sa fiu de acord cu tine in ceea ce priveste definitia persoanei. Calitatile pe care le-ai insirat fac parte intr-adevar din galeria de caracteristici ce ne sunt proprii, insa ele nu ne definesc nici ca pesoane pe noi, cu atat mai mult notiunea de persoana in general. Parerea mea despre `persoana` este aceea ca se defineste numai in raport cu o alta persoana. Cu alte cuvinte... daca tu de exemplu, ai fi singura in tot universul asta ar fi greu sa imi argumentezi ca esti o persoana... fiindca din pct. meu de vedere, nu ai cum sa stabilesti niste relati cu alta `entitate` de acelasi fel... relatii pe care tocmai din acest motiv le numim `persoanele`, nu? Persoana este definita de relatia cu o alta persoana. Asa putem vorbi de exemplu si despre persoanele Tremii..Ele sunt persoane tocmai fiindca se reflecta reciproc. Tatal este `tata` tocmai pentru ca asa i se descopera Lui de catre Fiul etc. Calitatea de persoana nu poate fi hotarata in sine de o suma de atribute. Iti dau un exemplu mai practic: o persoana care are vointa supusa unei constrangeri (oarecare) isi pierde calitatea de persoana? Nu as zice...
Apoi nu inteleg de ce zici ca Dumnezeu nu are puterea sa mai decida...tu vorbesti pe de o parte de relativitatea timpului (si bine faci), insa il supui pe Dumnezeu, care tot tu ai spus ca nu se supune timpului, unei incadrari temporare...luarea deciziilor in prezent sau viitor... nu exista asa ceva din pct. de vedere al lui Dumnezeu. Simplu fapt ca zici `Dumnezeu a hotarat ceva in ceea ce Il priveste` este gresit... fiindca o spui la trecut (care nu exista, nu? - tu ai spus). Faptul ca Dumnezeu este neschimbabil nu inseamna insa ca nu are libera vointa... Este fortata afirmatia ta si nu are un sprijin logic...`desavarsirea l-ar opri sa aiba o vointa libera fara sa involueze`. De ce? Adica de ce vointa libera il face sa involueze? Fiindca El nu se schimba daca la asta te referi... El nu revine asupra deciziilor, nu exista conflict in realitate (desi aparent am putea spune ca da - vezi cazurile in care Dumnezeu `s-a razgandit` sa mai faca nu stiu ce... )..conflictul apare la noi datorita unui vocabular limitat si totodata unei logice discursive - limitata la randu-i.
Reply With Quote