View Single Post
  #5  
Vechi 20.02.2013, 09:58:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Doamne ajuta la toti!
" Nu judeca, ca sa nu fii judecat"- este unul din indemnurile Domnului; in viata de zi cu zi la scoala , serviciu, in diverse locuri oameni au tendinta de a discuta unii despre altii, uneori transformandu-se si in cuvinte mai putin placute despre a treia persoana care nu e de fata.
O fosta colega de-a mea imi este si colega de serviciu( eu am fost cea care am recomandat-o aici ca avea un loc de munca cu salariu mic si un sef sever), ne stim de ani buni, destul de apropiate, ne mai spuneam bucuriile si ofurile si mi se parea ca avem multe in comun. Am mai avut si pareri impartite in diverse chestii de la serviciu, eu fiind mereu cea care spune totul verde in fata si ea fiind mai sensibila.
Azi am aflat ( de pe calculatorul ei) ca ea ma vorbeste pe la spate catre o alta persoana din grupul nostru, lucru care m-a durut enorm, nu m-am asteptat ( desi au mai fost ceva situatii in care mi s-a parut ca mai zicea povesti despre mine cum ca sunt prea directa); m-a durut asa de tare ca aproape am inceput sa tremur de suparare si nu-mi venea sa cred ca e adevarat; de ore bune ma tot gandesc cum sa procedez de maine incolo, stiind ca ma vad zi de zi cu ea, la 1 metru distanta; m-am gandit sa nu spun nimic, pur si simplu sa ma concentrez asupra muncii, dar sa ma departez cumva de ea; ma gandeam sa-i spun cumva subtil, sub o forma de pilda, ca si cum " actorii" ar fi niste cunostinte de-ale mele si sa vad ce crede; sunt tare confuza si tin la ea, are suflet bun, dar m-a dezamagit si nu e prima data;nici nu pot sa merg zi de zi la munca sa ma prefac ca nu am nimic; daca i-as spune in fata, ar avea foarte multe argumente in favoarea ei ( e fff incapatanata) si s-ar supara si ne-am certa( si nu vreau sa se ajunga aici); mi-a trecut de cateva minute prin minte sa vorbesc si cu parintele duhovnic in privinta asta, poate e problema la mine, ca sunt prea sensibila, dar eu tin la ea si ma doare fara sa vreau.
Sper ca m-am facut inteleasa si mi-as dori mult sa vad si alte pareri din afara sau de la cei cu experienta care au trecut prin asa ceva; voi ce ati face in locul meu?
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde si iertare pentru cei neinteresati!
Daca esti din tagma oamenilor care desi cer pareri sincere nu suporti sa auzi decit ceeea ce vrei tu , atunci sa sti ca poti avea surprize . Dar desigur ca acest lucru il sti f. bine .
Deci, 2 lucruri :

1. eu sunt surprins (asa este felul meu de a ma soca usor in fata evidentelor negate !) ca pina acum nu traiesti ideea ca nu exista sot/sotie care sa fie chiar asa cum vrei tu . Dupa putini ani se descopera ca acestia (unul sau alta) sunt defapt cu totul altfel decit ai vazut tu pina atunci .
De asemenea , nu exista prieteni , nu exista oameni devotati , nu exista loiali cu adevarat, decit extrem de rar , iar aceia sunt comori ale sufletului (precum spunea insusi Napoleon ... el spunea doar despre femei, asfel, dar se poate extrapola : "O femeie frumoasa incita ochiul , una buna incinta sufletul ; prima este o bijuterie , cealalta , o comoara.").
Inarmati cu rabdare si iertare , de multe ori avem binecuvintarea sa descoperim ca in spatele actiunilor frumoase si pseudosincere ale prietenilor aparenti sta mindria , curiozitatea nestavilita,manevraria , indiferenta, intriga belicoasa, rautatea abil manevrata, s.a.m.d. Si toate acestea , cu atit mai mult , la un om care este absolut strain de frica si rusinea lui Dumnezeu !
Intr-o lume ca a noastra si Hristos daca ar veni iarasi pe pamint ar fi tot rastignit , dar nu dupa un an !

2. Imi pare rau ca trebuie sa recunosc : nu sti ce vrei !
Daca ii spui , iese scandal si nu este bine . Daca nu ii spui , nu poti rabda , crezind ca nu poti trai in fals ... daca da, de ce , da ? daca nu, de ce , nu !?
Ce este asta ?
Cel mai bine este sa taci , sa te comporti de acum in colo ca si pina inainte de a afla acest secret si vei putea descoperi astfel daca a fost un accident (toti gresim , chiar si tu !) sau daca sub aparente se ascund caractere mizere.
Dar si dupa ce te vei convinge vei putea sa cauti sa intelegi, sa ierti si sa uiti mergind inainte la fel sau poti lua o hotarire categorica spunindu-i in fata ceea ce gindesti despre ea.
Procedind cu graba , cu nerabdare domolita , poti gresi tu la fel de mult ca si ea !

Sau poate ca pina la ora mesajului meu tu deja ai actionat .
In cazul acesta se poate aplica proverbul : hotul cu un pacat , pagubasul cu 10. !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote