View Single Post
  #10  
Vechi 28.06.2017, 12:49:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Unii Parinti (precum Sf Vasile cel Mare, de ex) considera ca trebuie luat sensul de zi=24 de ore, principalul lor argument fiind ca textul biblic precizeaza "a fost seara si a fost dimineata".
Alti Parinti (precum Sf Chiril al Alexandriei, de ex) considera ca trebuie luata a doua varianta, principalul lor argument fiind un citat din Psalmi (cred ca Ps 90) in care se spune ca o zi, la Dumnezeu, este ca o mie de ani.

Vedem, deci, ca ambele interpretari sunt legitime nu doar de curand, ci ca asa au fost dintotdeauna. Uneori, poate ca regretam ca Domnul nu a fost mai clar si ca Biblia nu e manual de teologie (si cosmogonie in acest caz). Iata ca i-a placut sa nu ne lase un manual de religie, ci o Carte a carei cheie oamenii, folosind inteligenta lor neaparat dublata de buna credinta si deschidere de spirit, sa o gaseasca singuri.
Nu doar Sf. Chiril al Alexandriei, dar niciun sfant nu a sustinut, pana in sec. XX, ca acolo ar fi altceva decat zile. Toti sfintii care au talcuit Facerea au spus doar de zile (nu e doar Sfantul Vasile). Talcuirile la Facerea ale Sfantului Chiril al Alexandriei le-am gasit aici, nu spune absolut nimic despre zile ca ar fi ere sau altceva: http://doktorkingduke.blogspot.ro/20...lcuiri-la.html
Astfel de false citate din sfinti si argumente sunt date de evolutionistii teisti, sunt luate de la Kalomiros de cei 2-3 autori ortodocsi ce sustin evolutionismul. A dat si Eugen cateva astfel de citate, toate erau fara nicio legatura cu Facerea si scoase din context, dupa ce le-am analizat a renuntat si Eugen la ele, si-a dat si el seama ca sunt de false. Ca sa observam cum a fost realizat acest neadevar legat de Sfantul Chiril, s-au bazat pe faptul ca Sfantul Chiril a scris talcuiri la Facere (dar acolo nici macar nu spuen de zilele creatiei, incepe cu Adam) si au luat un alt comentariu, la Psalmi, ca si cand sfantul ar fi talcuit asta la Facerea. Iar pasajul din Psalmi, cu o zi cat o mie de ani, nu are nicio legatura cu Facerea si zilele creatiei si nici macar cu zilele de pe Pamant. E vorba de timpul din cealalta lume, aici, pentru ca exista materie, exista si timp, zile, ani, etc.
Interpretarea zilelelor creatiei ca ere apare doar in secolul XX, la credinciosii care doreau sa impace evolutionismul cu facerea, considerand ca teoria evolutionista si Big-Bangul sunt certitudini stiintifice si nu poate fi adevarata interepretarea de pana acum a Facerii. Erele acestea au fost aduse in discutie doar pentru a sustine milioanele de ani de transformare a speciilor, nu au niciun alt rost si nicio legatura cu teologia si, mai ales, cu interpretarea sfintilor, care nu stiau de evolutionism.
Dar mai e si o alta problema, legata de stiinta si de contestarea lungilor perioade de timp date de teoria evolutionista. Exista multe dovezi care arata ca e imposibil ca Pamantul (dar si Universul) sa aiba nu miliarde de ani, cum spun evolutionistii, ci chiar milioane sau sute de mii de ani. Pe forum am discutat despre una din dovezi, sedimentele din mari si oceane, am citit si toate articolele cu raspunsuri evolutioniste la aceasta problema, nu au niciun argument care sa contraatace aceasta inadvertenta cu pamantul foarte vechi. E important sa nu schimbam invatatura dupa teorii lumesti, care se pot dovedi efemere in timp (asa cum a fost si geocentrismul).
Reply With Quote