Subiect: Ajutor
View Single Post
  #33  
Vechi 27.07.2018, 21:32:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe.
Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.
O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.
Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.
Reply With Quote