View Single Post
  #6  
Vechi 13.07.2007, 00:32:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Mie, mi-a marcat viata, Sfantul Grigorie Decapolitul si sunt nespus de fericita cand ma pot duce ( de obicei la hram 15 august si 20 noiembrie), sa ma rog sub racla cu Sfintele Moaste. Ma rog intru-na Sfantului , sa ma insoteasca pe drum, sa-mi deschida caile, sa pot rezolva toate probelmele de zi cu zi. Vorbesc cu el, parca mi-ar fi alaturi, in camera sau in masina, ii multumesc de fiecare data cand am reusit sa rezolv o problema, este minunat.
Sfantul Grigorie Decapolitul a dobandit harul Duhului Sfant, prin rugaciune si nevointe ascetice, traind in duhul dragostei crestine si mai ales a cinstirii sfintelor icoane. Recunoscut ca mare ajutator si sprijinitor al celor care isi pun , prin intermediul sau, nadejdea in Dumnezeu, Sfantul Grigorie a devenit ocrotitorul credinciosilor romani de cand Sintele sale Moaste se gasesc la noi in tara, la Manastirea Bistrita (Valcea). Daca n-ati fost niciodata acolo, merita sa mergeti si sa va rugati cu evlavie, pe moment veti simti caldura si binecuvantarea Sfantului! DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote