View Single Post
  #24  
Vechi 07.04.2012, 07:25:40
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Este interesant ce postati dar as indrasni sa va intreb : ce sperati cu asemenea postari ?
Pe un forum in care majoritatea habar nu are cine a fost Miscarea Legionara considerindu-o criminala si fascista , necunoascindu-i istoria , necunoascindu-i martirii si sfintii ridicati dintre ei , crezind ce spune Wikipedia despre Capitan atita timp cit sunt carti scrise cu tona despre istoria reala a aceste miscari (si nu partid politic).
Pe un forum in care tineri , care asa cum am mai spus, sunt absolventi de teologie sau intersectati cine stie cum cu teologia ajung sa se indoiasca de cuvintele si caracterizarile marilor duhovnici si legionari in acelasi timp despre ce a fost si ce a vrut aceasta miscare ajungind sa o dea cum ca ei au fost tineri atunci si nu si-au dat seama de alegerea facut .
Pe un forum in care prezenta somitatilor culturale ale perioadei interbelice a tarii in Miscare nu a rausit sa ii faca sa inteleaga decit ca a fost o greseala veniala a cestora de care s-au cait si sau s-au dezis apoi repede sub comunisti ignorind sau necunoascind inca (din cumplita ignoranta irationala) multime placilor comemorative cu aceste somitat(i ca si cu oamenii simplii detinuti) in minastirea Aiud.
Pe un forum unde tinerii pina la 45 de ani , dupa ce ca nu stiu precis mai nimic despre miscare (in primul rind ca in cadrul marelui proces de la Nurenberg Miscarea Legionara din Romania a fost clar si precis identificata ca nefiind fascista !) nici nu doresc sa se informeze ingrosind cu multa ignoranta rindurile bonjuristilor si superficialilor savanti contemporani .

Pe un forum ca acesta deci , ce sperati sau ce asteptati publicind astfel; de materiale ?

Din punctul meu de vedere, pe ambele threaduri pe care le-ati deschis ati postat lucrui absolut deosebite dar care sunt gustate de citiva si care sunt apreciate de inca alti citiva 3-4 useri cunoascuti pt. modul lor de a intelege viata in duh , limba si istoria neamului. Restul ... [Cum a zis Parintele Cleopa, mai bine 50 in rai, decat 500 in iad.](L)

Oricum , eu apreciez ce postati si urmaresc firele respective .
Sa speram ca nu apare vreun ,,inselat de draci" ori fratele lui si sa semene discordia ! Sa speram zic...
In legatura cu postarea mea pe care ati citat-o. Eu am postat acele informatii despre protestele care au avut loc, ptr.ca se vorbea mai devreme despre faptul ca nu au iesit multi romani sa protesteze si erau facuti lasi etc.etc. Si vroiam sa arat cum sta treaba cu protestele astea, sa nu mai fie asa naivi oamenii cand vine vb.de proteste. Aici nu era vorba despre Legiune. Faptul ca este "democratie" da falsa impresie ca suntem liberi la rascoala, ori nu e asa. Si daca postarile mele ajuta macar o persoana, atunci foarte bine. Stiu ca mai sunt oameni, tinerii mai ales, dornici sa afle cat mai multe, asa cum eram eu si cum inca sunt. Nu postez ca altii sa ma aplaude si sa fie de acord cu mine;nici nu ma astept sa fie asa. Nu postez ca sa ii gadil pe altii si sa fiu apreciata de cati mai multi pe acest forum. Nu postez ce vor altii sa auda si sa fac pe plac majoritatii, postez parerea mea personala si cuvintele unor Parinti care mi-au placut si care spun mult adevar. Cele doua topice de care zici le-am deschis sunt pentru informare in primul si primul rand, apoi ptr. discutii.

Iar despre Legiune si martirii din inchisorile comuniste si carliste, daca vrei sa aflii adevarul, il poti afla. Sunt atatea carti,marturii despre ce s-a intamplat, incat numai sa nu vrei sa aflii...nu te lamuresti. Si nu doar despre Legiune si perioada interbelica exista putina informare, ci si despre Ortodoxia din Ardeal timp de 1000 de ani. Foarte multi au gresita impresia ca ortodoxia in Ardeal a aparut abia dupa unirea din 1918, ceea ce este o calcare in picioare a istoriei si a sangelui ortodox care a curs in Ardeal. Wikipedia...nu este o sursa de informatie f.buna. Si profesorii de aici, au spus si ne-au sfatuit sa nu folosim wikipedia ptr.ca sunt multe greseli si erori. Calitatea informatiilor depinde si de calitatea sursei. Oricum, ca sa fii sigur de un adevar istoric, nu poti sa te limitezi numai la o sursa, trebuie sa cauti,sa citesti mult,sa compari si apoi sa tragi o concluzie.

@guardian. Parintele Iustin Parvu a spus ca EU ne uraste ptr.ca suntem ortodocsi. Si eu il cred pe cuvant, stie el de ce zice asta. Si nu e greu de observat ca se pune foarte mare presiune pe ortodoxie in zilele astea. Atata timp cat Sfanta Liturghie se mai face, NWO si Antihristul nu pot veni la putere, ori ei vor un guvern mondial si un conducator mondial. Sfanta Liturghie si Jertfa Mantuitorului care se face in fiecare duminica, mai tine lumea asta si ne mai da timp de pocainta.
Reply With Quote