View Single Post
  #3  
Vechi 20.04.2012, 07:42:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
As fi interesat sa stiu ce parere aveti voi despre destin. Eu am o parere care ma baga oarecum intr-o oarecare confuzie. Chiar daca noi suntem fiinte libere, Dumnezeu stie inca de la nasterea fiecaruia toata viata persoanei respective. Deci se poate spune ca eu am un destin scris nu? Dumnezeu stie deja daca o sa ajung in iad sau rai, ce o sa fac peste 2 zile,2 luni,2 ani s.a.m.d
Am abordat mai demult tema, pe un alt topic, unde spuneam ca in cultura noastra populara exista credinta in destin si soarta scrisa a omului, inca de la nasterea sa, nu in Ortodoxie:

“Cum se naște un băiat sau o copilă, totdeauna se înscrie în cer într-o carte, care se numește cartea sorții, nu numai numele, ci și tot viitorul său cum are să fie: bun ori rău, de unde vine apoi și zicala: așa mi-a fost scris, așa mi-a fost scris în slovele ursitoare.” (Simion Florea Marian, Nașterea la români)

Asa cum spunea si domnul Dragomir, nu trebuie sa confundam prestiinta lui Dumnezeu cu predeterminarea. Prima presupune ca Dumnezeu stie din eternitate cum va actiona omul in diferite circumstante lumesti, ii cunoaste evolutia sa, a doua ca El intervine in deciziile omului, trasandu-i in mod irevocabil un drum, anulandu-i practic liberul arbitru, evolutia sa fiind una mecanica. Dumnezeu le prestie pe toate, dar nu le predetermina. Doctrina predestinarii a fost dezvoltata in sec.XVI in mediul protestant si introduce notiunea de "stare de gratie sau de damnare" hotarata de divinitate, ce nu depinde de ceea ce face omul. In Ortodoxie (si Catolicism) exista prestiinta, nu predestinare, mantuirea fiind o posibilitate deschisa oricui, Dumnezeu dorind cu totii sa ne mantuim. Fiecare dintre noi avem optiunea de a ramane orbi sau de a-L urma pe cel care ne cheama. Pana si Fecioara Maria a fost intrebata daca doreste, nu i s-a impus “planul divin al mantuirii oamenilor".


Despre "Prestiinta lui Dumnezeu si ipoteza predestinatiei" s-a scris un articol pe site aici:
http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69878.html

Last edited by ioanna; 20.04.2012 at 08:16:51.
Reply With Quote