View Single Post
  #4  
Vechi 19.04.2010, 18:06:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Eu nu stiu cum sa ma bucur curat de ceva. Intotdeauna exista o parte urata a bucuriei mele: fie eu am facut ceva mai bine decat altcineva, fie este belsug, fie am reusit sa fac ceva pentru mine si apare egoismul. Cand si cum se bucura curat un crestin?
Asta,probabil,pentru ca tindem mereu sa fim in competitie cu cei din jurul nostru,cand tot ceea ce ar trebui sa ne intereseze este sa fim in competitie cu propria persoana.
In ce sens spun asta,nu e vorba de o competitie reala,ci de o "crestere" spirituala,sa fim preocupati si constienti ca viata asta este un dar pentru ca noi sa putem evolua,sa descoperim in noi insine si sa daruim ce este mai bun in jurul nostru.
Din momentul in care vom constientiza asta vom intelege ca a ne compara vesnic cu cei din jur este un nonsens care poate duce la neliniste interioara,otraveste...niciodata nu vom putea fi cei mai bogati,frumosi,inteligenti,culti etc etc,intotdeauna va fi o alta persoana care va fi mai ceva,va avea mai mult decat noi etc.Si atunci,ce facem?Traim o nebunie care duce nicaieri...
Sa invatam sa dam ce este mai bun din noi,sa fim clipa de clipa prezenti si constienti de actiunile noastre fara a ne gandi la ce fac cei din jur mai prejos sau presus de noi si atunci ne vom putea bucura de realizari senini,linistiti,naturali.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.04.2010 at 18:09:24.
Reply With Quote