View Single Post
  #14  
Vechi 10.12.2010, 19:46:52
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Legat de tema care se discuta, gasesc foarte potrivite urmatoarele citate din sfinta Faustina Kowalska:

"O, Isuse al meu, Tu stii ce eforturi trebuie sa facem pentru a avea relatii simple si sincere cu cei de care fuge firea noastra, sau cu aceia care, constient sau nu, ne-au provocat suferinte-omeneste vorbind, este cu neputinta. In aceste momente, ma straduiesc si mai mult sa-L descopar pe Domnul Isus in persoanele respective si pentru acest Isus eu fac totul pentru acele persoane."

"Sintem sensibili in privinta cuvintului, si asa sensibili, ca vrem sa raspundem imediat, fara sa ne intrebam daca este voia lui Dumnezeu, pentru noi, ca sa vorbim. Sufletul tacut este puternic; daca persevereaza in tacere nu-l va atinge nici un necaz. Sufletul tacut este in stare sa se uneasca cu Dumnezeu in modul cel mai profund, el traieste aproape intotdeauna sub inspiratia Duhului Sfint; in sufletul tacut Dumnezeu actioneaza fara a intimpina piedici."

"O Isuse al meu, in pofida harurilor Tale, simt totusi si vad nimicnicia mea. Imi incep ziua prin lupta si o inchei in lupta, cum am terminat cu o greutate apar altele zece cu care sa ma lupt, dar nu ma amarasc, fiindca stiu bine ca este vremea luptei si nu a pacii."

"Ma rog fierbinte Domnului sa binevoiasca sa-mi intareasca credinta, ca sa nu ma calauzesc in cenusiul vietii zilnice dupa dispozitiile omenesti, ci dupa spirit. Oh, cum il retine totul pe om pe pamint, dar credinta vie pastreaza sufletul in sferele superioare si pune amorul propriu la locul care i se cuvine, adica ultimul."
Reply With Quote