Subiect: Amomothaggol
View Single Post
  #1  
Vechi 12.07.2011, 12:57:20
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit Amomothaggol

sunteti o persoana cu adevarat religioasa!
si ma bazez pe spusele dumneavaostra spunand aceasta


Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
mi-e greu sa cred acum toate povestile supernaturale despre care Biblia vorbeste.
Biblia ne vorbneste ca sa credem, nu ca sa credem fiecare virgula din text (stiti ca virgulele sunt adaugiri tarzii...)

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Eu unul nu cred in Biserica, chiar mi se pare un mod abuziv, dar ingenios de a te folosi de credinta pentru profit, putere si manipulare.
nici nu trebuie sa credeti in biserica-institutie profitoare

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
am auzit multi preoti/credinciosi spunand "crede si nu cerceta"...eu credeam ca voia Domnului este "cauta si vei gasi".
lozinca "crede si nu cerceta" e o gaselnita a comunistilor rusi
nicaieiri in Biblie nu scrie asta si nici nu e sustinuta de vreun preot sau om din biserica, decat din ignoranta

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Dumnezeu ni se prezinta atotstiutor, atotputernic, omniprezent, atotiubitor samd...realitatea conform careia un asemenea zeu permite existenta raului si a durerii printre cei neajutorati ma face sa am indoieli.
ganditi-va la cum parintele lasa copilul sa mai si cada pana invata sa mearga...
are insa grija ca sa nu fie vorba de caderi dificile - la fel si Dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Nici nu stiu daca vreau sa cred intr-un Dumnezeu care e razbunator, egoist/gelos "sa nu ai alti dumnezei", sadic (necredinciosii ard in Iad), care permite comiterea unor crime in numele Lui, si as putea continua asa la infinit...
Dumnezeu este iubire!
razbunator, egoist/gelos .. l-au vazut oamenii care s-au temut de el pentru ca i-ai gresit...

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Este gresit sa cred in mine, ca fiinta umana? E pacat...?
sigur ca nu
si Dumnezeu crede in om!

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
cum ramane cu liberul arbitru, cu puterea noastra de alegere? inseamna ca orice alegere am face, de fapt nu e a noastra?
asta e simplu de inteles daca gandim in felul urmator:
cand alegem ceva o facem dintr-o multime de posibilitati
aici functioneaxa liberul nostru arbitru
nu conteaza branza de la ce firma ai luat-o, planul este sa o mananci
daca ai ales una mai buna sau mai putin buna, este alegerea ta

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu pot sa am simpatie pentru batranii care se calca in picioare, se imbrancesc si se palmuiesc pentru a fi cat mai aproape de Dumnezeu cu diferite ocazii religioase. Nu pot avea simpatie pentru cei care merg zi de zi la Biserica si in pauzele slujbei barfesc, apoi ajung acasa si injura, sunt plini de invidie, profita ....
nu jignesti pe nimeni
nici Dumnezeu nu are simpatie pentru ei, chiar daca ii iubeste, sperand ca se vor intoarce de pe caile lor gresite...

Citat:
În prealabil postat de Amomothaggol Vezi mesajul
Singurul motiv pentru care cred intr-un Dumnezeu ipotetic este ca nu am nimic de pierdut daca o fac
frumoasa atitudine
primul pas pe drumul cel bun
__________________
catolica
Reply With Quote