View Single Post
  #234  
Vechi 16.04.2015, 17:42:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Eu vad aici tot timpul, pe strada, la televizor.
Este un mod de a castiga suficient cat sa traiesti (relativ lejer) din ajutoarele de stat, fara sa mergi la servici. Pana la urma tot acolo ajungi, fiindca a ingriji doi copii te munceste cat un servici. In schimb, copiii au de castigat fiind ingrijiti de mame si avand mame tinere, cu care vor putea iesi la discoteca. Mamele sunt si ele castigate cand statul incurajeaza facerea de copii.


Citat:
E drept ca in tara nu prea am vazut cazuri din astea. Sunt mai mature, mai responsabile.
Aiurea! Eu am vazut. Sate intregi. De exemplu, in comuna Budesti, de pe malul Dambovitei, nu departe de Bucuresti. Am cunoscut (frecvent) fete de 16-17 ani gravide si fete de 18 ani gravide cu al doilea copil. Deosebirea e ca in Romania alocatiile sunt simbolice. Asta nu inseamna ca nu sunt mature sau responsabile. O fata de 16 ani poate foarte bine sa aiba copii, iar la 18 chiar ar fi foarte indicat. Desigur, ar fi preferabil in cadrul casatoriei. Problema este de curvie, nu de prematuritate.

Bunica materna a avut-o pe mama mea la 17 ani, Dumnezeu sa le ierte. La randul ei, bunica paterna l-a avut pe tatal meu la 19 ani. El era al doilea nascut. Ambele au fost familii solide, copii frumosi, sanatosi si crescuti cum trebuie, crestere la care o mana de ajutor au dat si bunicii lor foarte tineri. Chestia asta, ca sa faci la 20 de ani avort pentru ca sa faci la 40 de ani inseminare in vitro e o stupiditate a timpului nostru, spre nenorocirea femeilor, a tarii, dar spre beneficiul industriei medicale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote