View Single Post
  #238  
Vechi 17.04.2015, 09:16:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin, asta cu dulciurile se poate rezolva, dar nu in sensul ca nu ii dai DELOC. I se poate explica copilului de ce nu sun bune dulciurile si i se pot da dulciuri facute in casa, fara tot felul de aditivi si coloranti si cu masura dulciuri din comert. Daca ii interzici clar si nu ii dai dulciuri deloc, copilul o sa accepte dulciuri de la straini, lucru care, in timp, poate conduce la altele.
Echilibru, masura in toate.

Da eu ma refeream la lucruri mai importante, la lucruri de viata, la limite normale impuse dupa ce in prealabil s-a vorbit cu copilul, limite stabilite oarecum impreuna, sau in asa mod inat sa simta copilul ca a contribuit si el la decizie. Teoretic stiu foarte multe, practic stiu doar din ce am ajutat pe altii sa plice la copii lor, insa eu nu am inca copii; dar cand voi aea, doresc sa imi cresc copilul cum am tot explicat aici si in postarile anterioare. Si reconosc, pot sa dau gres, la fel cum pot sa dau gres indiferent de modul in cae il voi creste; pentru ca, copilul va avea si el persnalitatea si vointa lui si nu vor fi intotdeauna (sau poate doar rar) cum vreau si cum gandesc eu. Cine a inventat vorba "Socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ" nu a fost un om prost; astiut el ce zice.

Falle, lasa ganditul la ce zice lumea; duhovnicul tau a luat ecizia de a te impartasi in cunostinta de cauza; stie el de ce a facut-o. Stim bine ca multi preoti, pe langa harul care il au, sunt si foarte buni psihologi, cunoscatori ai firii omului si ia deciziile in functie de fiecare om in parte; la fel cum oamenii sunt diferiti, asa poate da si dumnealui canoanele si dezlegarile; preotul, duhovnicul nu e prost; stie ce face; si o stie mai bine ecat neputem da noi seama.

Legat de relatii, fete cuminti vs fete "rele": depinde ce ineamna pentru fiecare fata cuminte. Pentru unii o fata cuminte e aceea care efectiv nu iese in societate, nu merge NICIODATA la nicio petrecere, nu au avut niciodata/nu au prieten, are numai note de 9 si 10 etc, iar la altii o fata cuminte poate avea prieten, poate merge la petreceri, nu are doar note de 9 si 10, dar pe langa astea poate doar nu are relatii intime cu pritenul/prietenii; a doua e o fata echilibrata, oe can prima e o fata izolata in opinia mea.
Si mai este genul acela de fata cre in aparenta e fata cuminte/izolata, dar e fapt e exact opusul, in sensul ca se culca cu cine apuca si pe unde apuca. Exista genul asta de fete (la fel cum exista si baieti din toate trei categoriile), sar sper ca sunt mai putine decat credem.
Si totusi, ramn la opinia mea ca poti iesi cu un baiat si fara sa ai relatii intime. Am facut-o eu si alte sute de fete; deci, se poate (doar daca generatiile de dupa 2000 au luat-o razna complet, ceea ce nu cred ca e chiar asa)...

Fallen, tu totusi ar trebui sa vorbesti cu al tau sa faceti ceva cu relatia voastra; deja dureaza la nesfarsit povestea asta ciuata; iar acum veti avea si un copil. Chiar trebuie sa faceti ceva, ori sa va casatoriti ori sa va despartiti, ca in stulul asta copilul n-o sa inteleaga nimic dupa o vreme, si mai nasol e ca va lua exemplul vostru de bun; greu va putea face alegerea corecta cand vine vorba de casatorie/concubinaj la nesfarsit. Eu n-am nimic impotriva concubinajului, dar in mod normal si concubinajul duce ori la espartire, ori la casatorie; n-o poti lungi asa la nesfarsit; iar la voi, acam venit vremea sa elegeti, ca deja stati impreuna de...cat timp?! de 2 ani decand activez constant pe forum sigur.
Ce mi separe ciudat e ca tu esti inca dispusa sa stai necununata, tinand cont de faptul ca esti crestina si incerci sa fi practicanta. La un nepracticant sau ateu sau orice altceva o fi nu m-ar mira, dar la cineva care incearca macar sa fie crestin practicant, mi se pare cel putin aberant.

ps: Fallen, sper doar sa nu te fi suparat postarea mea, dar incerc a fiu cat mai obiectiva si sincera, iar daca te-a suparat, imi cer iertare; nu asta a fost scopul.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote