View Single Post
  #42  
Vechi 21.04.2015, 15:38:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O definitie interesanta dar poate nu e tocmai ceea ce se intelege din simpla afisare a termenilor.
PROBABIL TREBUIE SA EXPLIC DE LA INCEPUT CE VROAM SA ZIC.

Citat:
Cei care au apucat-o deja aiurea, nu de explicatii duc ei dorul.
Inca mai au sanse daca sunt copii si daca nu au ajus sa fie atat de siguri pe ce cred ei.

Citat:
Explicatiile merg la inceput, inainte sa incepi sa faci anumite alegeri pe urma alegerile iti dicteaza ratiunile lor, oricine vine din exterior cu explicatii pica din start.

Uite tu de ex. degeaba ti s-au explicat niste chestii, tu tot o tii pe a aa, ca aia nu ti se pare ok, ca aia e asa si pe dincolo, ca tu preferi sa crezi ca nu e asa, si etc.
Corect, dar daca mi se explica mai in pruncie/preadolescenta toate lucrurile astea, cu aceiasi logica ca cum, probabil nu as fi crezut ce cred acum. Acum pur si simplu nu vad logica in anumite lucruri. Daca eram atunci convinsa, foarte probbil ca nu subiectul/subiectele nu mai prezentau intres pentru mine. Pentru ca nu mi-a putut raspunde nimeni la intrebari, astfel incat sa aiba logica, normal, m-am indoit si practic, mai ca mi-am construit o "doctrina" proprie legata de unele lucruri. Ori s-a nimerit sa nu pun intrebarile cui trebuie, la momentul respectiv, ori persoan nu era avizata sa imi raspunda ori era doar slab pregatita. Si s-a intamplat sa intreb exact unadin aceste persoane (care au fost mai multe per total).

Ah, totusi, recunosc ca doar pentru ca mie mi se para c aia nu e ok, nu inseamn ca m dreptate. Inseamna doar ca aia e convingerea mea, si pana nu imi dau cumva singura seama de ceva (pana nu imi lumineaza Dumnezeu mintea sa inteleg), oi ramane cu coneptia respectiva.

La unele am renuntat; la altele inca nu; cel putin nu inca; iar la altele probabil oricate explicatii mi se vor da nu voi renunta (vreo 1 sau 2 coneptii de-ale mele, nu mai multe).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote