View Single Post
  #943  
Vechi 30.12.2016, 02:16:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit ( 2)

Respect față de cei mai mari
– Părinte, uneori vorbesc urât celor mai mari. Imi dau seama că greșesc și mă mărturisesc.
– Dacă îti dai seama și te mărturisești, încet-încet te vei scârbi de tine, te vei smeri și atunci va veni harul lui Dumnezeu și va pleca acest obicei rău.
– Părinte, spun câte o glumă și împung pe surori din dragoste, dar mă tem de îndrăzneală.
– Tu ești mică; nu ti se potrivește. Intr-o familie de obicei cei mari glumesc cu cei mici și nu cei mici cu cei mari. În felul acesta se bucură și cei mici, se bucură și cei mari. Nu se potrivește pentru unul mic să glumească cu bunicul sau cu bunica. Inchipuiește-ți, cum ar arăta ca un copil să meargă pe neașteptate și să-l gâdile pe tatăl său după gât? Altceva este atunci când cel mare răsfață pe cel mic și cel mic se bucură, pricinuind o bună dispoziție. Astfel cel mare se face mic și se bucură amândoi.
– Părinte, atunci cînd îi spun cuiva mai mare părerea mea în legătură cu un lucru, despre care gândul îmi spune că nu este bine, iar acela se împotrivește, trebuie să fiu de acord cu el?
– Nu, să nu fii de acord la rău. Să spui ceea ce este corect, dar cu smerenie. “Nu cumva este mai bine să facem astfel? Așa îmi spune gândul” . Sau să spui: “ Am gândul acesta” . Atunci te faci magnet și atragi harul lui Dumnezeu. Sunt unii care vorbesc cu îndrăzneală din obișnuință, și nu din dorința de a-și spune părerea lor. In orice caz, oricum ar fi, este nevoie de respect fată de cel mai mare. Dar într-un anumit fel, și cel mari vrea să fie respectat. Și deși are neputințe, are totuși și lucrurile lui bune, are o experiență etc.
Tu, atunci când ești întrebată, spune-ți gândul cu smerenie șl respect, fără să crezi în sinea ta că este așa cum spui tu, pentru că celălalt poate să știe ceva pe care tu nu-l știi sau la care nu te-ai gândit. Când cineva este mic, și, de pildă, ascultă o discuție despre un subiect și se gândește la soluția despre care crede că ar fi mai bună, în cazul în care trebuie să-și spună părerea unuia de o vârstă cu el, să zică: “ Mi-a venit acest gând “. Dacă este mai mare de vârstă, trebuie să spună: “ Mi-a trecut un gând netrebnic “. Chiar și atunci când cineva spune adevărul, este o obrăznicie dacă nu are competența să o facă.
– Atunci când spuneți mai mare, înțelegeți în ani sau în viața duhovnicească?
– Mai ales în ani. Pentru că, vezi, chiar și unul care este într-o stare duhovnicească înaintată, respectă pe unul mai în vârstă decât el.
– Părinte, oare este firesc ca cineva să respecte pe unul mai mic, dar mai sporit duhovnicește, decât pe altul mai mare și mai puțin sporit?
– Nu, această clasare nu este corectă. Oricum ar fi cel mai mare, trebuie să-l respecți pentru vârstă. Pe cel mai mare îl vei respecta pentru vârstă, iar pe cel mai mic pentru evlavie. Atunci când există respect, cel mic respectă pe cel mare și cel mare, pe cel mic. înlăuntrul respectului există dragoste. Sfântul Apostol Pavel spune: “Celui cu darea, dare, celui cu cinstea, cinste” .
– Dacă cei mici fac observații celor mari, lucrul acesta este rău?
– Acesta este tipicul generației noi. Insă Scriptura spune: “ Mustră pe fratele tău” și nu spune: “mustră pe tatăl tău “. Tinerii de astăzi au în cuvânt duhul răzvrătirii, fără ca ei să-și dea seama. Acest comportament îl consideră firesc. Vorbesc cu obrăznicie și îți spun: “Am spus-o simplu”. Au fost influențați de acest duh obraznic al lumii, care nu respectă nimic.
Nu există respect în comportamentul celui mic față de cel mare și nu își dau seama ce mare rău este lucrul acesta. Atunci când cel mic spune celui mare că respectul este ceva depășit care nu se mai potrivește astăzi și care îi îngrădește, chipurile, personalitatea, ce să mai aștepți? Este nevoie de multă luare aminte. Duhul lumesc contemporan spune: “Nu ascultați de părinți, de dascăli etc”. De aceea și copiii cei mai mici devin mai răi acum. Mai mare vătămare suferă în special acei copii ai căror părinți nu înțeleg ce rău le fac prin a-i admira și a-i considera deștepți atunci când vorbesc cu obrăznicie.
La Colibă au venit doi frățiori de opt-nouă ani cu tatăl lor. Acolo era și un cunoscut de al meu, un băiat foarte bun și un bun pictor; într-un minut, tac-tac, te zugrăvea. “ Dionisie, îi spun, pictează copiii așa cum stăm împreună”. “Ia să văd dacă o să reușesc, pentru că se mișcă” . A scos o foaie și a început să zugrăvească. Atunci sare unul dintre copii și spune: “Ia să vedem, bă prostule, ce vei face! ” – și era și lume de față. Pictorul nu s-a tulburat deloc. “ Aceștia sunt copiii de astăzi, Părinte” , mi-a spus și a continuat să zugrăvească. Mie mi s-a urcat sângele în cap. Tatăl lui a rămas nepăsător, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Să spună așa la un om de treizeci de ani și omul să stea și să-i picteze! Obrăznicie, lipsă de evlavie și câte altele!… înfricoșător! Ia gândește-te dacă unul din acești copii va vrea să se facă monah, de câtă muncă este nevoie ca el să devină un călugăr corect.
Când mamele nu au grijă de ei, îi distrug. Totul este mama. În Rusia, dacă s-a schimbat ceva, este pentru că mamele au ținut în ascuns credința, evlavia și i-au ajutat pe copii. Bine că există și puțin aluat din familii creștine, altfel am fi fost pierduți.
– Părinte, dacă acești copilași care cresc așa ar vrea să se schimbe mai târziu sau să se facă monahi, vor putea?
– Dacă vor crede că ceea ce au făcut nu este bine, îi va ajuta Hristos. Adică, dacă intră în om neliniștea cea bună, s-a rezolvat. Dar atunci când cred că au dreptate și spun despre egumen sau egumenă: “Ce, aici avem un dictator? Unde s-a mai auzit așa ceva în ziua de azi? “, atunci cum să se îndrepte. Și sunt unii călugări care ajung să-mi spună astfel de neghiobii.
Incet-încet respectul se pierde cu desăvârșire.
Vin la Colibă copii, și cei mai mulți stau picior peste picior, iar cei bătrâni nu au unde să stea. Unii, deși văd că buturugile sunt mai încolo, se îngreuiază să meargă doi pași să le aducă, ca să stea pe ele. Trebuie să le aduc eu. Și deși mă văd că le car, nu vin să le ia. Vor să bea apă, dar nu merg singuri să bea. Trebuie ca eu să le aduc și al doilea pahar. Cu adevărat, aceasta mi-a făcut o impresie neplăcută. Cogeamite voinici, vin în grup de câte treizeci, mă văd cum aduc o cutie de rahat și un bidon de apă, cum duc și paharele ca să-i mulțumesc, încă și șchiopătând, și nu se mișcă nici unul, ci se scoală să mă ajute un ofițer pensionar care în toată viața lui a fost afumat de praf de pușcă. Ei cred că așa cum îi servește chelnerul atunci când merg la vreun restaurant sau hotel, tot astfel și aici la Colibă va veni chelnerul săi servească . De cinci-șase ori am făcut lucrul următor: m-am ostenit să aduc apă și apoi am vărsat-o înaintea lor. “Eu să vă aduc apă, voinicilor, iar voi să stați? le spun. Aceasta nu vă ajută “.
In mijloacele de transport în comun vezi copiii mici stând pe scaune, iar bătrânii stând în picioare. Vezi tineri că stau picior peste picior și nu cedează locul vreunui bătrân, ci se scoală cei mai mari și le dau locul lor. “Am plătit locul” , îți spun, și stau jos fără să țină seamă de cineva.
Mai demult ce duh exista! Femeile stăteau la drum, de-a dreapta și de-a stânga lui, iar când trecea preotul sau un bătrân, se ridicau în picioare și îi îndemnau și pe copiii lor să facă aceasta .
De câte ori nu mă înfurii! Vorbesc adeseori unor oameni cu funcții, și vezi niște copii cum întrerup discuția cu obrăznicie, spun niște neghiobii și socotesc aceasta mare ispravă. Le fac semn să se oprească, dar nimic. Trebuie să-i faci de rușine ca să tacă din gură, altfel nu se poate. In nici o carte patristică nu scrie să vorbească tinerii astfel. Patericul spune: “a spus Bătrânul “, nu spune: “a spus tânărul “.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote