View Single Post
  #1338  
Vechi 25.08.2018, 22:23:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ați văzut, fără îndoială, o dramă al cărei erou principal nu se arată de la început, ci mai târziu, dar toate personajele care se arată pe scenă înainte de eroul principal îl așteaptă pe acesta, îl vestesc pe acesta; tot ce se întâmplă anunță venirea lui. La fel și în uriașa dramă a întregii lumi: toți L-au așteptat și toți L-au prevestit pe mărețul Mesia, eroul principal. Și prorocul Îl numește astfel, grăind: „și va ieși Domnul ca un viteaz... și se va arăta slava Domnului, și tot trupul o va vedea” (Isaia 42, 13 și 40, 5). Așa a fost prezis cu multe sute de ani mai înainte, așa a fost prezis, așa s-a și întâmplat, fiindcă dimensiunile dramei lui Hristos, atât în timp, cât și în spațiu, sunt mai mult decât colosale.
Citiți pilda Lui despre vierii cei răi (Matei 21, 33). Ea vă va lămuri mai bine decât mine, cel muritor. Și ascultați mărturia Domnului despre Sine Însuși: „Amin, amin zic vouă: mai înainte de Avraam, Eu sunt” (Ioan 8, 58); iar Avraam s-a născut cu câteva mii de ani înaintea Lui. Încă o mărturie mai ascultați din propria Lui gură, și anume când evreii L-au întrebat: „cine ești Tu?”, Iisus le-a zis: „Începutul” (Ioan 8, 25). Așa Îl numește și cel de-al patrulea Evanghelist, zicând: „la început a fost Cuvântul” (Ioan 1, 1).
În fine, în viziunea apocaliptică a lui Ioan, El Însuși spune despre Sine din Ceruri: „Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, Cel ce este și Cel ce era, și Cel ce va veni... și am fost mort și, iată, sunt viu în vecii vecilor, amin; și am cheile iadului și ale morții” (Apocalipsa l, 8, 18).
Vedeți, deci, că înainte de Hristos tot Hristos a fost, și după Hristos tot Hristos. Iar cu privire la faptul că El Se va arăta la sfârșit cu putere și slavă mare, citiți în Sfânta Evanghelie și în Apocalipsă: va veni iarăși pentru a pune capăt acestei drame a lumii, căreia tot El i-a pus și începutul. Veți spune: mare este taina aceasta! Dar fluturele este, oare, o taină mică? Cu cât mai mult Ziditorul fluturelui! Pace dumneavoastră și bucurie de la Hristos Domnul!
Sfântul Nicolae Velimirovici, Răspunsuri la întrebări ale lumii de astăzi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote