View Single Post
  #9  
Vechi 17.06.2011, 17:01:48
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu este vorba numai de oameni. Este mai mult vorba despre sistemul de aici, care aparent este bun si sprijina cetateanul. Dar si aici este coruptie. Si aici se cere experienta si greu iti gasesti job daca abia ai iesit de pe bancile scolii. Din cate mi-a spus tata, aici este recunoscuta experienta din ultimii 10-6 ani. El nu are nici o experienta recunoscuta. A lucrat 25 de ani ca inginer la IAR, a lucrat in usa si anglia, nimic nu i-au recunoscut. A trebuit sa faca iar scoala, n-ar fi o problema daca nu ar fi varsta lui. Canada accepta emigranti dar nu le ofera nimic.Cel putin Ontario asa e, am auzit ca in partea franceza in Quebec e altfel. Din cate am inteles, vor sa populeze Canada pentru ca e tara mare si nepopulata.
Da Melissa, stiu ca nu e roz situatia nicaieri in prezent si ca multi tineri pleaca la facultate in strainatate, dar si multi se intorc cand vad ca lucrurile nu sunt cum credeau ei ca sunt cand au plecat. Multi merg in Europa, nu in Canada. E o diferenta enroma intre Canada si Europa. Si e vorba si de neadaptare evident.Eu am fost la un liceu care a fost evreiesc inainte, deci 80% dintre elevi sunt evrei. M-am confruntat cu anumite probleme din cauza aceasta.Au un tratament mai special fata de restul elevilor ca sa zic asa.Matusa unui prieten roman i-a zis sa nu poarte la gat crucea la scoala ca sa nu se i-a de el si sa nu aiba probleme.
Stiu ca am trait si in Romania si stiu cu ce se mananca, dar am fost eleva in Romania, acum vreau sa stiu daca este chiar asa de rau cum tot aud de la romanii de aici si daca m-as intoarce ar fi o alegere proasta pentru cariera.
Eu vreau sa ma duc la web design,sa fac siteuri in alte cuvinte, ptr ca stiu si imi place.Dar ma gandeam sa ma duc si la limbi moderne aplicate sau literatura. Nu m-am hotarat exact. Si da vreau sa am si o familie in viitorul apropiat,pana in 30 de ani mai exact:)).
Canada este printre tarile care e pe cale sa devina ateista. Iar eu vreau sa imi intaresc credinta si cred ca Romania m-ar ajuta mai mult din punctul asta de vedere. Poate gresec. Aici banul troneaza, familia,credinta sunt aproape de 0. Eu merg pe principiul daca vrei, poti. Cu credinta si cu munca se poate si in Romania.
Nu stiu sunt confuza si de aceea v-am cerut si voua parerea.