View Single Post
  #48  
Vechi 24.01.2013, 20:28:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinescu Vezi mesajul
Sunt doua tendinte in crestinism in ceea ce priveste interpretarea Scripturii:

1. Fie e interpretata doar de "cei culti, cititi, cu teologie" iar restul asculta cu orbire ce spun ei ... si ,de aici e o falsa unitate de vderi
2. Fie e interpretata la bunul plac al fiecaruia si, de aici la contradictii si grupari diverse.

Ramane o a treia tendinta, cred, cea corecta... bazata pe un studiu personal, inspirat de Dumnezeu si nu dictat de cineva sau libertin. Ci unul bazat pe regulile de baza ale interpretarii Bibliei., un studiu profund , deplin, tinanad cont atat de detalii cat si de context, de limbaj sau de mediul cultural in care a fost scris...
Vezi tu, exagerea nu este o modalitate corecta de argumentare.

1. In primul caz vorbesti despre "ratiunea Bisericii Catolice" de a impune dogmele lor, foarte coafate si exagerate.

2. In al 2-lea caz vorbesti despre directia protestanta.

A 3-a tendinta este cea ortodoxa, pe care nu o mentionezi deloc, pentru ca te-ai grabit sa exagerezi si sa expediezi pe fuga doua pareri personale... pe care de fapt tu iti bazezi intreaga viata; ce usor din partea ta sa mergi ani intregi intr-o directie fara sa ai o argumentatie sanatoasa.

Vezi tu, tu vorbesti de interpretarea Scripturii. Ce zice Hristos despre asta?
Hristos zice asa: "voua, ucenicilor mei, vi s-a dat sa cunoasteti tainele Scripturii".
Care sunt ucenicii lui Hristos?
Pai sunt cei care s-au asemanat lui Hristos in toate; in viata, in sfintenie.
Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe sunt asa.
Eu iti zic sa-i citesti. Ai sa ramai uimit de invatatura lor.
Reply With Quote