View Single Post
  #5  
Vechi 11.05.2011, 22:10:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Un_trecator Vezi mesajul
M-am si spovedit in postul pastelui, insa nu in totalitatea. erau multe lucruri pe care as mai fii vrut sa i le spun preotului insa ce sa spun se statea la coada ca la paine si parca nu m-am simtit in largul meu. Am apucat insa sa-i spun ce ma rodea pe mine atunci cel mai tare si m-am bucurat macar pentru atat.
Evident ca dupa il invinovateam pe preot ca domle nici nu am apucat ce sa-i spun, insa apoi mi-am amintit ca el a asteptat cateva secunde in tacere sa-i mai spun eu, insa cum a vazut ca nu mai continui a inceput sa imi puna anumite intrebari .
Dacă v-ați căit de acele lucruri și ați fost hotărâtă să nu mai repetați acele păcate, este foarte probabil că spovada a fost eficientă. Totuși, nu ar strica un plus de precauție: întrebați-l pe preot, la spovada viitoare, dacă este sau nu necesar să le mărturisiți din nou.
Așa cum v-a sugerat și dna anna, e bine să stabiliți o întâlnire cu preotul și să îl puneți în gardă că e vorba de o spovadă generală a cuiva nespovedit de mult. Ca să știe cam cât timp să aloce. Scrieți pe hârtie păcatele de care vă amintiți. După aceea, rugați-vă ca Domnul să vă amintească păcate de care poate că ați uitat. Apoi (preferabil nu în aceeași zi) reexaminați-vă conștiința. Înainte de spovadă, examinați-vă conștiița pentru a treia oară, apoi cereți Domnului îndurare pentru contribuția dv la greutatea crucii Lui. După dezlegarea sacramentală, mulțumiți lui Cristos.
Mărturisiți toate păcatele ! Mai bine este să mărturisești păcate lesne iertătoare, decât să fie vreun singur păcat de moarte rămas nespovedit. Deci, dacă nu știți de un păcat dacă e venial sau capital, plecați de la prezumpția că este capital. Cu timpul și cu experiența, le veți deosebi mai bine: acum, lăsați grija aceasta în seama preotului.
Îndrăzniți mai mult ! Nu este o rușine de a cere preotului lămuriri suplimentare ori a-l ruga să repete anumite întrebări sau afirmații. Spre exemplu eu, foarte adesea, repet eu canonul penitențial primit, după care îl întreb pe preot: "am înțeles bine ?", în felul acesta fiind sigur, când plec de la spovadă, că nu am priceput altceva decât a spus el.

Cu frățietate în Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote