View Single Post
  #10  
Vechi 26.12.2022, 01:00:52
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Saracutzul de tine. Prin tot ce scrii se vede ca esti tzepuit si ca incerci mereu sa te autotzepuiesti si sa te convingi ca e asa cum susti vrand sa convingi si pe altii facandu-te o uneltica naiva a grijilor lumii si a solutiilor ei revolutionar-voluntariste.
Vorbiti despre lume ca si cum v-ati afla inafara lumii. Uitati insa ca vreme de aproape 2000 de ani biserica a fost principala purtatoare de ideologie si practic a modelat lumea dupa chipul si asemanarea ei. Faptul ca la ora actuala nu mai traim intr-o lume medievala se datoreaza schimbarilor pe care oamenii le-au facut in ce priveste valorile in care cred si astfel lumea a devenit una secularizata. Insa nu complet, pentru ca mai exista unele ramasite ale lumii vechi. Religia nu a murit de tot. Ea inca mai exista in lume si, daca e sa ne gandim cum se comporta oamenii religiosi, ceva mai lumesc decat ea nu se poate. Biserica ridica palate pe care le numeste catedrale, binecuvanteaza razboiul lui Putin si traieste din banii contribuabililor. Cu cat mai multi, cu atat mai bine pentru ea. Cat despre mine, n-am de gand sa conving pe cineva, ci doar sa arat ca unele convingeri nu mai au ce cauta in lumea aceasta si ca am trai intr-o lume mult mai buna daca am renunta la ele.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Tu ca un naiv vrei sa te autotzepuiesti lingusind si aparand lumea, neamul acesta viclean si desfranat
Nu mai exista in lumea asta niciun crestin care sa fie capabil sa se priveasca in oglinda si sa spuna: "Nu lumea e rea, ci eu sunt rau"? Intotdeauna altii sunt de vina: lumea, diavolii, dumnezeii falsi, masoneria, Uniunea Europeana etc. Vedeti? Asta e una dintre convingerile de care trebuie sa scapam.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca incerc sa te fac constient de adevarata realitate pe care lumea vrea s-o stearga din ochii si din mintea crestinilor, stergand toate dovezile existentei divine ori preschimbandu-le in mituri, in legende si povesti vanatoresti, inseamna ca si raspund pentru ceea ce spun... daca nu io, atunci raspunde Domnul nostru si al meu pentru mine...
Aceasta realitate se sterge chiar daca nimeni nu ar vrea sa o stearga. Pentru ca un lucru sa fie real, e nevoie de dovezi, altfel el se va sterge in mod inevitabil pentru ca doar adevarul poate sa persiste. Minciunile doar se schimba unele cu altele. Si apropo, pentru ceea ce faceti, doar dumneavoastra raspundeti. Domnul e doar o scuza prin care incercati sa va scapati de vina in mod ilicit. Iar aceasta e o alta idee care ar trebui sa dispara, anume ca altcineva ne va spala vina de care doar noi suntem vinovati.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Iar mortii sunt toti cei ce nu cred sau nu vor sa creada in Domnul Iisus Hristos-Cuvantul.
Indivizii acestia sunt cat se poate de vii. De fapt a lor e lumea in care traim si in care ortodoxia se chinuie sa supravietuiasca asa cum incercau si religiile lumii antice sa supravietuiasca in vremea in care a aparut crestinismul.
Reply With Quote