Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #19  
Vechi 10.12.2010, 13:32:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Uriasa diferenta e ca asta era o lege laica, iar "Sfanta Inchizitie" era realizata de Biserica catolica. NU doar de catolici.
Eu ii compatimesc pe catolici,pentru ca tot timpul trebuie sa gaseasca scuze si motivatii la erorile, neadevarurile, lipsa de logica, neconcordantele din BC. De ce atata chin, cand in ortodoxie nu trebuie sa acoperim nimic sau sa spunem neadevaruri? Merita?
Eu îi compătimesc pe ortodocșii care se complac în iluzia că biserica lor e perfectă, dar cel mai mult și mai mult îi compătimesc pe aceia care își întrețin constant această iluzie nu doar prin refuzul de a accepta realitatea despre propria "ogradă", ci în special prin demonizarea altor confesiuni.

Replica dumneavoastră de mai sus mi-a cam amintit de pilda vameșului....

În ceea ce privește Inchiziția, dacă și numai dacă doriți să dezbatem în continuare acest subiect, vă rog să faceți un exercițiu de sinceritate:

Fără să deschideți altă pagină, google, wikipedia etc., vă rog să dați reply acestui mesaj și în reply să scrieți ce știți dumneavoastră că a fost Inchiziția - o foarte scurtă definiție, cam între ce perioade a funcționat, ce scop, ce organizare a avut, cu ce se ocupa. Dar, repet, fără să verificați în altă parte.
Reply With Quote