View Single Post
  #11  
Vechi 24.04.2012, 21:29:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Mihai G: O să-ți răspund telegrafic, fiindcă n-am timp de dispute sterile care nu duc la niciun rezultat. Evident n-ai observat faptul că nu m-am legat de cuvintele din textul tău, ci am dus mai departe posibilele consecințe ale egalitarismului etic între două situații care nu au nicio legătură una cu alta.

Citat:
Iar dacă discutăm despre o eventuală perversiune la nivel psihologic, sau poate spiritual, atunci unde și cum faceți distincția între atracția pe care o simte homosexualul pentru un băiat (și tentația care urmează aproape inevitabil) și atracția pe care o simte heterosexualul căsătorit pentru vecina tinerică de la etajul 3 ? Care dintre ele este perversă și care nu ?
În primul rând, atenție mare când folosești anumite cuvinte și nu prea cunoști ce înseamnă ele la origine. Pervers își are originea într-un cuvânt latin care înseamnă răsturnare, întoarcere pe dos, poziție nefirească etc.
Din contextul în care am folosit eu pervers, un om cu un nivel cultural mediocru ar fi înțeles că sensul e ”anormal din punct de vedere sexual” (DEX), însă atunci când nu ai proprietatea cuvintelor polisemia îți joacă feste.
Atracția ”pe care o simte heterosexualul căsătorit pentru vecina tinerică de la etajul 3” este păcătoasă, dar nu și perversă, întrucât e normal să-ți placă femeile care nasc copii și nu bărbații care nasc doar în filmele americane proaste. Prin urmare, atracția pentru o femeie (soția ta) este firească și legitimă, iar atracția pentru alte femei este păcat, dar la un homosexual atracția în sine pentru un individ de același sex este păcătoasă și perversă în același timp.

Cât privește ontologia catolică, mi-e teamă că ești pe dinafară și asta tot din cauza ignoranței semantice. În fine, devine obositoare discuția asta.....
Nu înțeleg de ce folosești cuvinte despre care habar n-ai ce înseamnă, în speță ”ontologic” și îmi ceri să fac o distincție morală între două situații diferențiate ontologic din start.
Telosul libidoului heterosexual este înmulțirea speciei, deci un scop care nu se consumă în mecanismul dorință-satisfacție depășindu-l pentru ceva de dincolo de el, în timp ce libidoul homosexual rămâne prizonierul acestui mecanism.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote