View Single Post
  #20  
Vechi 02.03.2015, 07:14:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Dacă m-ai luat cu DEX-ul este clar. Înseamnă că vorbim limbi total diferite. Dicționarul explicativ român nu este unul de domeniul teologiei.
Dar nici o pastorala nu este de domeniul teologiei. Intr-o pastorala, un episcop (sau mai multi reuniti in sinod) se adreseaza credinciosilor. Pe limba lor, folosind cuvinte simple. Daca, totusi, acestia nu inteleg, ei deschid...Dex-ul.

Citat:
Eu ți-am explicat care este terminologia folosită de către Sinoadele Ecumenice. Nu există în Hotărârile Sinoadelor Ecumenice, cu referire la Ipostasul lui Hristos - căci despre Acesta discutăm, sintagme de genul: "persoană umană" sau "persoană omenească"!
Si ? Ce e cu asta ? Principiul necontradictiei cu Sinoadele Ecumenice inseamna ca nu conteaza daca vreun Sinod Ecumenic a formulat vreodata "Isus este o persoana umana", ci daca a formulat vreodata "Isus NU este o persoana umana". Atunci, da! Cele din pastorala ar fi grave. Este vorba de o eroare logica pe care o fac, adesea, protestantii, cand spun, de exemplu "Faptul ca Sfanta Fecioara este Maica a lui Dumnezeu nu este afirmat in Biblie, prin urmare e contradictoriu cu Biblia." Dv spuneti "ceea ce afirma BOR nu este afirmat de Sinoadele Ecumenice, prin urmare contrazice Sinoadele Ecumenice".

Citat:
Depre asta au vorbit Părinții Bisericii, nu despre aberațiile din DEX.
Daca cele din Dex sunt aberatii, eu v-am oferit avantajul de a defini dv ce este o persoana umana. Nu vreti dex-ul ca baza de discutie, atunci faceti o "critica constructiva" venind cu o definitie proprie. Nu poti sa spui "BOR abereaza spunand ca Isus este persoana umana" fara a arata ce intelegi, exact, prin "persoana umana".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote