Subiect: intamplare
View Single Post
  #24  
Vechi 25.10.2011, 00:16:48
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pai sa ia fiecare femeie exemplu personal de la ea (pentru sine insasi), dar sa NU ii dai cu exemplul in cap aproapelui tau !!! (surorii tale care poate ca nu stie sau nu simte asa)
Daca chiar vrei sa o iei ca exemplu pe Maica Domunlui (acum am vazut ca esti femeie), pai atunci ia-o ca exemplu pina la capat - ia-o ca exemplu si in faptul ca Maica Domnului nu s-a impus ca exemplu nimanui nici pe ea, nici pe nimeni altcineva, decat pe Hristos in sensul de a-i indemna pe ceilalti sa faca cum zice El! Daca Maica Doimnului, in smerenia ei, desi este nu numai o sfanta, ci chiar Maica Lui Dumnezeu nu a dat nimanui in cap cu exemplul ei (nu a pretins nimanui sa o urmeze ci a acordat - tocmai pt ca era smerita- libertate tuturor - aceeasi libertate pe care a acordat-o si Hristos), atunci sa nu devina nimeni din cele ce vror sa ii ia exemplul, o terorista care pretinde sau ii impune exemplul Maicii Domnului pe care Ea insasi nu si l-a impus. Daca Maica Domnului a respectat libertatea de alegere a tuturor, rezumandu-se sa dea doar un indemn - nu a judecat ce fac unele femei sau ce fac altele, sau ce ii este de folos uneia sau alteia care doreste/alege sa mearga in casa Lui Dumnezeu, atunci cei care vor sa-i urmeze exemplul, sa faca la fel, nu?! Sa nu dea cu exemplul Maicii Domnului in cap aproapelui sau!

Cat despre ce ii place sau nu Lui Dumnezeu, nu mai judeca tu ce-i place sau nu Lui Dumnezeu referitor la altul si cum ii cheama pe fiecare sa Il caute, sau cum actioneaza Dumnezeu in viata fiecaruia pentru a-l mantui (caci nu vrea moartea pacatosului ci sa se intoarca) - poate ca Lui Dumezeu ii place mai mult ca acea fata si-a dorit sa Ii viziteze casa Lui, biserica, chiar si in pantaloni scurti, decat sa stea acasa (este si asta un inceput de intoarcere) si de aceea nici nu i-a inchis usa in nas (ca doar o putea face, nu, ca e Dumnezeu - si astfel ar fi vazut fata respectiva si anuntul de pe usa bisericii ;-) Chiar crezi ca stii tu ce gandeste Dumnezeu fata de alt om in fiecare clipa si cum alege El sa-i cheme pe fiecare?

E foarte curios cum unii oameni sustin ca nu are importanta tinuta in biserica dar cand e vorba de iesit in oras, mers la teatru/cinema, la concert, la party-uri etc. fiecare din oamenii astia acorda o foarte mare importanta tinutei(ceea ce e si normal de altfel); astfel ca ai trece drept un badaran daca te-ai duce la teatru in slapi si pantaloni scurti de trenning.
Lucrurile ar trebui sa stea la fel si cu tinuta in biserica. Eu tin minte ca in copilarie aveam ceea ce mama mea numea foarte frumos "haine de duminica"...
E-adevarat ca tinuta nu e totul. Conteaza mai ales sufletul dar nu-nteleg de ne nu le-am putea impaca pè amandoua?
Reply With Quote