View Single Post
  #18  
Vechi 30.10.2016, 18:00:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă ți un miel pe umeri, nu ții mâinile în formă de x, le ți drept, stânga pe umărul stâng și dreapta pe umărul drept, ca să prinzi picioarele mielului, nu?
Așa:


Am încercat și eu să văd asta, dar nu iasă... Ce-i acolo pe crucea aia, nu e un om cu un miel pe umeri...
E altceva... diabolic... așa simt.

Dacă acolo vrea să fie Hristos, nu are aureola de slavă, nu are simbolismul OWN sau WON, adică "Eu sunt Cel ce sunt".

Nu aduce nimic cu Hristos, iar dacă vrea să însemne că poartă un miel în spate, orice om poate să fie cel care are un miel în spate...
Cum știm în Biserică, că un chip, este Hristos? Când e pictat canonic, cu own, sau won.
Cum se dovedește că acolo ar fi Hristos? Nici cer deasupra nu are, cum fac catolicii sfinții lor...
Nu ne putem juca cu lucrurile cele sfinte și mari...

Acolo nu cară nimeni miei în spate... acela e simbolul morții... Și îmi dă fiori...

Sau poate vrea să spună că el, episcopul Romei, e oaia pierdută? Bine-ar fi, dar nu cred că se consideră el oaie pierdută...

E pentru prima dată în istorie când un episcop poartă acele forme la gât... și e cel puțin foarte interesantă și sinistră acea... cruce...
Citeste Biblia.

In pilda spusa de Iisus, vorbeste de un pastor, nu ca El personal ar fi protagonistul acelei pilde. Pe crucea papei se afla un pastor. Iar bratele nu sunt inclucisate, ci e ca si cum ar tine toate cele patru picioare ale mielului cu ambele brate. Aici vezi mai bine:
http://www.zieglers.com/blog/the-ori...y-and-meaning/

Nu cred ca este foarte crestinesc sa faci necaz din nimic si sa faci presupuneri false, Igor.
Reply With Quote