Subiect: Formele mandriei
View Single Post
  #2  
Vechi 10.03.2011, 17:20:30
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaelena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am discutat acum cateva zile cu o persoana care pretinde ca e crestin-ortodoxa practicanta despre mandrie. Stim cu totii ca mandria e un pacat capital, insa conform parerii persoanei despre care am vorbit mai sus, a fi mandru ca faci parte dintr-un anumit popor nu e considerat pacat. De exemplu "a te mandri ca esti roman" si ca esti oarecum superior celorlalti(desi nu vad un motiv) nu este considerat pacat.
Am incercat sa ofer persoanei in cauza explicatii logice, din perspectiva mea, insa mi s-a impotrivit cu indarjire sustinandu-si punctul de vedere(neargumentat, desigur).
Eu cred ca a te mandri cu nationalitatea ta e la fel de periculos, ca si orice alt tip de mandrie, deoarece, in fapt, nu e meritul nostru ca ne-am nascut intr-un anume loc, si nu intr-altul, ci e voia Domnului, insa mi s-a replicat ca gandesc prea "tehnic".
As vrea tare mult sa aud si alte pareri pentru ca mai apoi sa pot desprinde o concluzie cat mai apropiata de adevar.
Iertati-ma pentru indrazneala mea! Sa aveti un post binecuvantat.
Depinde cum simți mândria. Dacă gândești „Eu sunt român, ceilalți sunt niște viermi.”, atunci e rău, dar mândria că ești român, fără a desconsidera celelalte popoare, este bună. Chiar se recomandă patriotismul în biserică.
Reply With Quote